Nowa praca. Nowe auto. Nowy związek, bo stary się przeterminował. Rozmowa z dr Martą Jaskulską
Czym jest dla młodych ludzi zdrada? Czy szukanie urozmaiceń w związku jest dla nich trochę jak zmiana telefonu na lepszy? Dr Marta Jaskulska, socjolog, prowadzi wspólnie z naukowcami z USA i Indii badania na temat zdrady.
Dopóki wszystko działa, nie zastanawiamy się, jak działa ani czy na pewno zadziała w niesprzyjających warunkach. Gdy zaczyna się psuć albo gdy w zasięgu wzroku pojawia się nowy model, po prostu go wymieniamy. Zastępujemy jeden drugim. I tak bez końca... To opis tego, jak obchodzimy się z telefonem komórkowym czy ze związkiem?
Czasy się zmieniają, zmienia się więc też to, jak młodzi ludzie definiują związek. Co decyduje o tym, że oceniają go jako trwały? Kiedy on się zaczyna: gdzie jest granica między bliską, przyjacielską relacją a związkiem? To z kolei wpływa na to, jakie mają podejście do zdrady: czy w ich ocenie przekreśla ona związek, czy może to drobna rzecz, którą można łatwo wybaczyć?
Zdrada stała się dla Pani przedmiotem badania naukowego i to międzynarodowego, bo prowadzonego razem z badaczami ze Stanów Zjednoczonych i Indii. Czego dowiemy się z niego o zdradzie, czego jeszcze nie wiemy?
Przepytamy młodych ludzi, studentów między 19. a 26. rokiem życia. Chcemy dowiedzieć się, jaki stosunek do zdrady mają ludzie wychowani w różnych kulturach.
Przeczytaj całą rozmowę
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień