Nowe prawo górnicze: Powstanie kopalnia w Oczkowicach? Przedsiębiorcy z Wielkopolski protestują przeciwko zmianom w prawie
Jeżeli nowe prawo geologiczne i górnicze wejdzie w życie, budowa odkrywki na złożu Oczkowice w okolicach Rawicza i Gostynia stanie się formalnością – przestrzegają przedsiębiorcy z południowo-zachodniej Wielkopolski, wzywając lokalnych parlamentarzystów do zdecydowanej reakcji.
We wrześniu grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy prawo geologiczne i górnicze (PGG). Jeśli zostanie przyjęty, minister środowiska będzie mógł ustanowić strefę specjalnego przeznaczenia na terenach, gdzie występują złoża węgla brunatnego i kamiennego uznane za strategiczne.
Wówczas samorządy stracą możliwość zablokowania inwestycji, które mogą bezpowrotnie zniszczyć regiony doskonale prosperujące w innych gałęziach gospodarki.
Ustawa zakłada, że decydującym kryterium uznania danego złoża za strategiczne jest średnia miąższość pokładów węgla brunatnego większa niż 7 metrów. Ten element decyduje o głębokości odkrywki i głębokości odwadniania terenu.
To kryterium spełnia złoże w Oczkowicach nieopodal Rawicza i Gostynia.
Zobacz też: Protesty przeciwko kopalniom w Wielkopolsce
Jak komentuje prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii Leszek Wenderski - zgodnie z projektem ustawy, nie będą brane pod uwagę czynniki społeczne, ekonomiczne czy naturalne, związane z lokalizacją złoża.
– Otwiera to niebezpieczną furtkę do eksploatacji węgla brunatnego bez uwzględniania opinii samorządu i mieszkańców
– mówi Wenderski.
Będzie protest wielkopolskich parlamentarzystów?
Przedstawiciele Stowarzyszenia Przedsiębiorczość dla Ekologii zwrócili się w liście otwartym do parlamentarzystów z powiatu gostyńskiego i leszczyńskiego z prośbą o aktywny protest przeciwko planowanym zmianom w prawie geologicznym i górniczym, które stanowią poważne zagrożenie dla regionu i jawne pogwałcenie deklaracji, jakoby kopalnia odkrywkowa na złożu Oczkowice miała nigdy nie powstać.