Nowe zasady zawierania umów na czas określony
Dotychczas obowiązujące przepisy nie przewidywały ograniczania czasowego trwania umowy o pracę na czas określony. W praktyce powodowało to, że pracodawcy zawierali z pracownikami umowy na okresy wieloletnie - nawet na pięć, siedem czy dziesięć lat. Po zmianach w Kodeksie pracy nie będzie to już możliwe.
Maksymalny wymiar umowy na czas określony
Wprowadzono maksymalny 33-miesięczny okres, na jaki może zostać zawarta umowa o pracę na czas określony. Jest to limit obowiązujący przez całą karierę w jednej firmie, nawet jeśli pomiędzy kolejnymi umowami wystąpią długie przerwy.
Oznacza to, że w przypadku zawarcia z pracownikiem kilku umów na czas określony, łączny okres zatrudnienia nie powinien przekraczać 33 miesięcy. Przekroczenie tego terminu będzie oznaczać, że pracownik automatycznie uważany będzie za zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Na podstawie terminowych umów o pracę pracownik może być zatrudniony maksymalnie przez 3 lata - 3 miesiące na podstawie umowy o pracę na czas próbny i 33 miesiące na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Zmianie uległa również liczba umów o pracę na czas określony, jakie pracodawca może zawrzeć z pracownikiem. Nowe regulacje Kodeksu pracy przewidują maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony.
W przypadku zawarcia z tym samym pracodawcą czwartej umowy o pracę na czas określony pracownik będzie automatycznie uważany za zatrudnianego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Zmiany w zasadach wypowiadania umów
Nowelizacja objęła również zasady wypowiadania terminowych umów o pracę. Wprowadzono tu dwie istotne zmiany. - Okres wypowiedzenia takiej umowy jest teraz uzależniony od stażu pracy w firmie - wyjaśnia Tomasz Sancewicz, Senior Associate z departamentu prawa pracy w kancelarii CMS Cameron McKenna. - Będzie on wynosił 2 tygodnie, jeśli pracownik pracuje krócej niż 6 miesięcy; miesiąc, gdy okres zatrudnienia wynosi co najmniej 6 miesięcy; 3 miesiące, jeśli okres zatrudnienia u danego pracodawcy przekroczy 3 lata. W praktyce okresy wypowiedzenia umów na czas określony zostały zrównane z terminami, jakie do tej pory obowiązywały przy umowach na czas nieokreślony - dodaje ekspert.
Nie są to jednak jedyne zmiany dotyczące umów o pracę na czas określony. - Od teraz każda nowa umowa na czas określony - bez względu na cel jej zawarcia i okres jej trwania - może być wypowiedziana bez konieczności dodatkowych ustaleń w tym zakresie między pracownikiem a pracodawcą - zwraca uwagę Tomasz Sancewicz.
- Poprzednio wypowiedzieć można było jedynie umowę, która była zawarta na dłużej niż 6 miesięcy i strony w umowie wyraźnie wskazały, że podlega ona wypowiedzeniu. Jeżeli obecnie obowiązująca umowa, czyli zawarta przed zmianą przepisów, nie spełnia tych warunków, to nadal nie można jej wypowiedzieć - wyjaśnia.
Okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony uzależniony będzie od czasu pracy w danej firmie. Każda terminowa umowa o pracę zawarta po 22 lutego 2016 roku będzie mogła zostać wypowiedziana bez konieczności dodatkowych ustaleń pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. - Przy wypowiadaniu umów na czas określony nadal nie ma obowiązku wskazywania przyczyny wypowiedzenia, jak ma to miejsce przy umowach na czas nieokreślony - komentuje ekspert.
Opr. WG