Nowoczesna jak mikrofirma

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Katarzyna Piojda

Nowoczesna jak mikrofirma

Katarzyna Piojda

Innowacje to już nie możliwość, a konieczność. Nawet najmniejsze przedsiębiorstwa o tym wiedzą.

Województwo kujawsko-pomorskie w latach 2011-2013 należało, obok mazowieckiego i małopolskiego, do regionów, gdzie udział mikroprzedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje kształtował się powyżej średniej w Polsce. Tak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Innowacje dotyczą produktów, procesów, organizacji i marketingu. Mogą występować w jednym z tych obszarów, ale równie dobrze - we wszystkich.

U nas w regionie średnio co 5. mikroprzedsiębiorstwo (zatrudnia mniej niż 10 pracowników) wprowadza innowacje. Są to przede wszystkim innowacje pod kątem wyrobów, usprawnienia procesów oraz organizacji czy zarządzania. Najrzadziej nasze mikrofirmy inwestują - co wydaje się dziwne - w marketing. Mało która firma prowadzi działania w tym zakresie. - Podobnie, jak w całej Polsce, najmniejszy był udział mikroprzedsiębiorstw, które wprowadziły innowacje marketingowe. Stanowiły one zaledwie 11,5 procent - informuje Karolina Hunker, rzecznik Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

Dzisiaj innowacyjność to już nie możliwość, ale konieczność. Ten obowiązek spoczywa nie tylko na dużych firmach oraz tych z sektora MŚP. Miniprzedsiębiorstwa także muszą być innowacyjne, czyli konkurencyjne.

Prof. dr hab. Bogusław Bu-szewski, pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Rozwoju Nauki, Badań i Wdrożeń oraz Innowacyjności, stwierdził przedwczoraj podczas Welconomy Forum w Toruniu: - Nauka z założenia powinna być innowacyjna, ale trzeba inwestować w rzeczy, na które znajdzie się popyt.

Kto chce wprowadzać innowacje i ma dobrze opracowane plany, a spełni warunki, pieniądze powinien dostać.

Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, dodał: - Na innowacyjność są pieniądze z Unii Europejskiej. To 15 miliardów euro z trzech programów. Ten pierwszy to program pod nazwą Inteligentny Rozwój, na który przeznaczono 8 miliardów euro.

Dwa pozostałe to Program Rozwoju Polski Wschodniej i Regionalne Programy Operacyjne. Ten najważniejszy program to jednak Inteligentny Rozwój. Ma on wspierać badania naukowe i poddawać je komercjalizacji. Niestety, dotąd mieliśmy do czynienia głównie z nietrafionymi pomysłami. Takich było 9 na 10.

Niektóre firmy z naszego województwa już od lat z powodzeniem ubiegają się o dotacje na innowacje.

Karolina Hunker zaznacza: - Udział mikroprzedsiębiorstw, które w latach 2011-2013 korzystały z publicznego wsparcia dla innowacji w liczbie mikroprzedsiębiorstw ogółem wyniósł 7,3 procent. Było to o 0,2 procent mniej niż w Polsce.

Katarzyna Piojda

Miałam 6 lat, gdy postanowiłam zostać dziennikarką. I tak też wyszło. Piszę o bezrobotnych, bezdomnych, ubogich, czyli o ludziach, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i trudno im z niego wyjść. Samo pisanie w tym przypadku to za mało. Staram się więc im pomóc wyjść z tego zakrętu. Zajmuję się także tematyką bydgoskiej oświaty. Piszę również do serwisów Regiodom.pl i Strefa Biznesu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.