Nowoczesne centrum pamięci gen. Maczka
Powstanie kolejne miejsce, które będzie upamiętniało generała Maczka. Tym razem z salą filmową i refleksyjną i stałą wystawą.
Generał Stanisław Maczek to patron 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, która wchodzi w skład 11 Dywizji w Żaganiu. Przywódca brygady walczył podczas I i II wojny światowej, był wielokrotnie odznaczany. W Żaganiu plac na którym odbywają się uroczystości także nosi jego imię.
Centrum pamięci generała Maczka
S.Maczek został pochowany na cmentarzu w Bredzie. Był honorowym obywatelem Holandii. Już niedługo ma tam powstać Centrum Pamięci im. gen. Maczka, w którym znajdziemy pamiątki po naszym zmarłym generale. Co roku miasto odwiedzają tysiące turystów z Polski, by osobiście zobaczyć grób oficera, który był związany z Czarną Dywizją.
Ci, którzy mieszkają w Żaganiu mogą zobaczyć pamiątki po S.Maczku w sali tradycji 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. - W Żaganiu oprócz placu imienia generała, w sali tradycji mamy mnóstwo pamiątek po nim. Nigdzie nie ma tak wielu listów adresowanych do niego - mówi Marek Zieliński, emerytowany żołnierz żagańskiej dywizji.
Ludzie chcą muzeum w Żaganiu
Chociaż muzeum i zaplanowane centrum pamięci będą w Bredzie, ludzie związani z Żaganiem nie ukrywają, że w przyszłości marzą, żeby takie miejsce powstało na polskiej ziemi.
- Bylibyśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu. Mamy plac gen.Maczka i salę tradycji. Muzeum to kolejne miejsce, które upamiętaniałoby generała - mówi por. Krzysztof Gonera z sekcji prasowej 11 DKPanc.
Podobne zdanie usłyszeliśmy od przedstawicieli urzędu miejskiego w Żaganiu. - Jeżeli faktycznie w Żaganiu miałoby zostać wybudowane muzeum generała Maczka, to bardzo nas to cieszy, ponieważ 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej wspaniale kultywuje tradycje 1 Dywizji Pancernej - informuje Karolina Gałązka.
Jednak nie wszyscy podzielają entuzjazm wojskowych. - Mamy już miejsce, gdzie znajdują się pamiątki po generale, więc po co budować kolejne? Tworzenie osobnego muzeum jest bez sensu - dodaje M.Zieliński.
Projekt jest, otwarcie za dwa lata
Projekt na powstanie centrum pamięci jest już gotowy. Oficjalne otwarcie miałoby być w 2019, w 75 rocznicę wyzwolenia Bredy przez 1 Dywizję Pancerną spod niemieckiej okupacji. W budynku będzie stała wystawa poświęcona S.Maczkowi, znajdzie się także miejsce na centrum informacyjne i dokumentalne, salę refleksji i salkę filmową.