Nowoczesne łuki zamiast starego mostu nad Drwęcą?

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Szymon Spandowski

Nowoczesne łuki zamiast starego mostu nad Drwęcą?

Szymon Spandowski

Toruńscy drogowcy zamierzają zastąpić zabytkowy most między Kaszczorkiem i Złotorią nową konstrukcją. Według szacunków MZD budowa nowej przeprawy z podwieszaną kładką kompozytową ma być dwa razy tańsza niż remont starego mostu.

O tym, że stary most na Drwęcy w Kaszczorku wymaga remontu, mówi się od lat. Dyskusji na ten temat nie uciszyły nawet zabiegi przeprowadzone przez drogowców w 2017 roku. Szybko okazało się, że stan drewniano-metalowej konstrukcji jest poważniejszym wyzwaniem.

Toruński magistrat je podjął. Swego czasu pisaliśmy, że gospodarze miasta biorą pod uwagę trzy koncepcje. Pierwsza z nich, najbardziej podstawowa, zakładała remont podpór istniejącego obiektu, wymianę uszkodzonych elementów drewnianych oraz malowanie stalowych fragmentów konstrukcji. Zgodnie z drugą, cała istniejąca kładka miała zostać rozebrana i zastąpiona nowym obiektem dwuprzęsłowym. Wariant trzeci przewidywał rozbiórkę całego istniejącego mostu i budowę nowego - jednoprzęsłowego. Koncepcja wersji najbardziej radykalnej zakładała spięcie brzegów Drwęcy konstrukcją przypominającą nieco nowy most drogowy w Toruniu, naturalnie w miniaturze, ale za to z łukiem. Wygląda na to, że to ona właśnie jest w tej chwili traktowana najbardziej poważnie.

Konieczna rozbiórka

- Jesteśmy na etapie uzgadniania koncepcji - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Mamy ekspertyzę, która mówi, że stary most nie może zostać.

Dlaczego? Betonowe filary mostu stoją na drewnianych palach, które są w fatalnym stanie. To tłumaczy rozbiórkę. A łuki?

- Most łukowy z podwieszaną kładką kompozytową jest najtańszy - wyjaśnia dyrektor Wiewiórski. - Remont byłby dwa razy droższy.

Owszem, ale tu nigdy nie było przeprawy łukowej, a most, czy raczej mosty - stoją w tym miejscu od 126 lat. Drewniany most między Kaszczorkiem i Złotorią został otwarty w grudniu 1893 roku.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.