„Nowości” sprawdziły jak egzekwowane są przepisy wobec ogródków na starówce
Zasady są szczegółowe: lekka konstrukcja, żadnych reklam, sztucznej trawy, wysokich podestów, telewizorów na stałe, a parasole do 3,5 m wysokości. Niedługo tym regułom podporządkować muszą się także ogródki z ulic Łaziennej, św. Ducha, Kopernika i Panny Marii.
Wymienione ulicy (a dokładniej ich części) od 1 stycznia 2020 r. wyłączone zostaną z ruchu. Działające na nich ogródki gastronomiczne będą musiały się podporządkować zasadom, które obowiązują już innych: na obu rynkach, przy ul. Szerokiej, Żeglarskiej, Mostowej itd. Prezydent miasta wydał już stosowne zarządzenie.
Lista zasad jest długa i szczegółowa. Precyzuje m.in. powierzchnię ogródków, wysokość parasoli i kolorystykę. Zakazuje wysokich podestów, folii, plandek, sztucznej trawy i wykładzin, instalowanych na stałe telewizorów, ekspozycji reklam (szczególnie używek!), używania nagłośnienia.
Co z restauratorami, którzy łamią zasady? - W przypadku np. wychodzenia poza obrys ogródka wystarczyły nasze pouczenia. W ostatnim roku wymierzyliśmy też jednak kilka kar umownych (wynoszą 500 i 1000 zł). Dotyczyły eksponowania reklam piwa i nieskładania na noc parasoli. To ostatnie stwarza zagrożenie, bo przy wichurze łatwo wtedy o wyrwanie całej konstrukcji - mówi Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień