Nowy kandydat na RPO. Porozumienie proponuje prof. Marka Konopczyńskiego na rzecznika praw obywatelskich

Czytaj dalej
Fot. Fot. Adam Jankowski / Polska Press
Andrzej Brzuszkiewicz

Nowy kandydat na RPO. Porozumienie proponuje prof. Marka Konopczyńskiego na rzecznika praw obywatelskich

Andrzej Brzuszkiewicz

Prof. Marek Konopczyński jest kandydatem Porozumienia na rzecznika praw obywatelskich. W zeszłym tygodniu Jarosław Kaczyński mówił, ze kandydat na RPO wysunięty przez Porozumienie będzie też kandydatem PiS.

- Prof. Marek Konopczyński kandydatem Porozumienia Jarosława Gowina na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformowała we wtorek rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.

Marek Konopczyński jest pedagogiem resocjalizacyjnym, członkiem Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN.

W zeszłym tygodniu lider Zjednoczonej Prawicy Jarosław Kaczyński mówił w Polskim Radiu, że kolejnego kandydata na RPO zaproponuje Porozumienie i że będzie to również kandydat PiS. Stwierdził, ze "wie o kogo chodzi". - Jest to osoba o ogromnym zacięciu społecznym - mówił.

Dopytywany, czy w grę wchodzi Lidia Staroń, niezależna senator, odpowiedział: – Sądzę, że wchodzi w grę.

Zgodnie z art. 209 ust. 1 Konstytucji, Rzecznik Praw Obywatelskich jest powoływany przez Sejm za zgodą Senatu.

13 maja Senat odrzucił kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego na RPO. Wcześniej poseł PiS został nominowany na to stanowisko przez Sejm.

W lutym Senat nie wyraził zgody na powołanie Piotra Wawrzyka, też kandydata PiS na stanowisko RPO.

Wcześniej Sejm z kolei dwa razy odrzucał kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, na którą wskazywała opozycja i przedstawiciele setek organizacji pozarządowych. Ostatecznie Rudzińska-Bluszcz zrezygnowała z kandydowania na RPO.

Andrzej Brzuszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.