Nowy, łódzki Festiwal Młodego Reportażu. Na pierwszym spotkaniu rozmowa o miłości
W Łodzi w czwartek 28 stycznia zostanie zainaugurowany nowy literacki festiwal, poświęcony zjawisku młodego reportażu. Festiwal Młodego Reportażu planowany jest na cały rok, a każdego miesiąca ma się odbywać przynajmniej jedno spotkanie.
„W Polsce reportaż to jeden z najbardziej popularnych gatunków literackich - książki Mariusza Szczygła czy Wojciecha Tochmana nieustająco są bestsellerami” - zauważa współtworzące przedsięwzięcie Łódzkie Centrum Wydarzeń. - „Organizatorzy postanowili jednak przenieść środek ciężkości na młodych reportażystów i przygotować wydarzenie poświęcone zjawisku młodego reportażu”.
Gościem pierwszego festiwalowego spotkania, które odbędzie się w czwartek 28 stycznia od godz. 18, jest Kacper Sulowski - dziennikarz prasowy, reporter, trzykrotnie nominowany do nagrody Grand Press, który opowie o swojej najnowszej książce „Z miłości. Portrety polskich domów”. Z autorem, w łódzkiej księgarni Do Dzieła, porozmawia współorganizator festiwalu, Bartosz Józefiak. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Harde i zawiera czternaście opowieści z Polski - z bloków, domów i podwórek. Jak podkreślił sam autor, to opowieści, które „wydarzyły się w aneksach z dębowym blatem, kucheneczkach i dziecięcych sypialniach z gwiazdkami. Jest w nich dużo goryczy, cierpienia i krzywdy. Ale najwięcej jest miłości. Siostrzanej, romantycznej, boskiej i rodzicielskiej. Miłości do Boga, do zła i do siebie nawzajem”.
I właśnie miłość ma być głównym tematem dzisiejszej rozmowy. Odmieniana na wiele sposobów. Dowiemy się też zapewne więcej o bohaterach reportaży, jak i samej pracy autora. A pisze on w jednym z reportaży tak: „Szczur czy mysz, co za różnica? Myślałam, że jest pan redaktorem, a nie geologiem - mówi z uniesionymi brwiami, składa całą wystawę i już idzie w kierunku pokoju, ale zatrzymuje się jeszcze z miną, której pozazdrościłaby niejedna serialowa aktorka, i rzuca obrażona: - Jakby pan nie marudził, to narysowałabym panu delfinka”.
W czasie trwania reżimu sanitarnego wszystkie spotkania zaplanowane są online z transmisją na profilach Księgarni Do Dzieła oraz Łódzkiego Centrum Wydarzeń. W Księgarni Do Dzieła (ul. Próchnika 3) będzie można kupić książki z autografami festiwalowych autorów.
- Będziemy zapraszać autorów młodych, często debiutujących, którzy wydają swoje książki w bardzo różnych wydawnictwach - zapowiada Bartosz Józefiak.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień