Pierwszy dzwonek. Dla dzieci, ich rodziców i nauczycieli to czas dużych zmian
Uczniowie zaczynają dziś naukę w nowym systemie, który przywraca 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące i 5-letnie technika. Zamiast zasadniczych szkół zawodowych powstały szkoły branżowe I i II stopnia.
Dla dzieci, rodziców i nauczycieli to rok pełen zmian. Oczywiście najpoważniejsza z nich dotyczy likwidacji gimnazjów.
W miniony piątek na naradzie oświatowej w koszalińskim ratuszu podziękowano dyrektorom gimnazjów, które zostały włączone w strukturę szkół podstawowych. Dziś rano koszalińscy uczniowie poszli więc do 13 szkół podstawowych, w tym do nowo utworzonej Szkoły Podstawowej nr 23, która mieści się w budynku dawnego Gimnazjum nr 11.
Przed nauczycielami i uczniami sporo wyzwań. Powrót do systemu 8-letniej szkoły podstawowej to tylko jedna z nowości, jakie niesie ze sobą nowy rok. Pierwszoklasiści, czwartoklasiści i siódmoklasiści będą się uczyć według nowych podstaw programowych. Tym ostatnim dojdzie drugi język obcy.
Uczniowie klas piątej i szóstej szkoły podstawowej będą się nadal uczyli przyrody. Natomiast od klasy siódmej zostaną wprowadzone sukcesywnie nowe przedmioty: biologia, chemia, fizyka i geografia. W szkole podstawowej zmienią się też nazwy innych przedmiotów. Zamiast zajęć komputerowych pojawi się informatyka, a zamiast zajęć technicznych - technika. Zamiast historii i społeczeństwa będą wprowadzone odrębne zajęcia z historii i z wiedzy o społeczeństwie.
Jedną ze zmian jest też wprowadzenie elementów gry w szachy do nowej podstawy programowej. - Szachy to zdecydowanie więcej niż tylko gra. To liczne korzyści wpływające na prawidłowy rozwój dziecka - przekonuje Michał Kanarkiewicz, 22-letni szachista, wykładowca akademicki i zało-życiel Szkoły Szachowej „Pierwszy Ruch”.
Zmiany nie kończą się na szkołach podstawowych. Dotychczasowa zasadnicza szkoła zawodowa zostanie przekształcona w branżową szkołę I stopnia, w której będą funkcjonowały również klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej.