Pierwsze w Polsce Centrum Radiochirurgii Nowotworów otwarto w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Przez kilka lat Instytut Onkologii gromadził supernowoczesny sprzęt, który umożliwił utworzenie w Gliwicach Centrum Radiochirurgii Nowotworów. To nowa, wielka szansa dla pacjentów. Pacjenci mogą być teraz leczeni lepiej, szybciej, bez dramatycznych skutków ubocznych.
Zgromadzony w Gliwicach sprzęt za ponad 50 mln złotych umożliwia jeszcze skuteczniejszą walkę z nowotworami. To między innymi pozyto-nowy tomograf emisyjny (PET-CT) - jeden z nielicznych w Polsce - pozwalający wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany nowotworowe. W części terapeutycznej znajdują się natomiast dwa roboty radiochirurgiczne CyberKnife, umożliwiające precyzyjne usuwanie guzów nowotworowych, a także akcelerator Edge do radiochi-rurgii i radioterapii oraz cztery akceleratory TrueBeam, dzięki którym można kontrolować i na bieżąco modyfikować ułożenie chorego tak, by wiązka promieni uderzyła celnie w komórki nowotworowe.
- Czas zabiegu wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od zastosowanej techniki i aparatury terapeutycznej. Precyzja leczenia jest weryfikowana na bieżąco podczas zabiegu i dostosowywana do mimowolnych lub naturalnych ruchów pacjenta, np. oddychania - tłumaczy prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Instytutu Onkologii w Gliwicach, przedstawiając możliwości Centrum Radiochirurgii Nowotworów.
Radiochirurgia, jedna z największych nadziei onkologów, polega na jednorazowym lub kilkakrotnym precyzyjnym napromienieniu guza nowotworowego wysoką dawką promieniowania fotonowego, co wywołuje natychmiastowe zniszczenie komórek nowotworowych.
- Jacy chorzy będa leczeni w Centrum Radiochirurgii Nowotworów?
- Jakie zmiany nowotworowe kwalifikują się do terapii w Centrum Radiochirurgii?
- Na czym polega i jak długo trwa przygotowanie do zabiegu radiochirurgicznego?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień