Nowy Wydział Radia i Telewizji w Katowicach: Anna Dudzińska, dobrze zaprojektowane

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Anna Dudzińska

Nowy Wydział Radia i Telewizji w Katowicach: Anna Dudzińska, dobrze zaprojektowane

Anna Dudzińska

Centrum Katowic zyskało nieprzeciętny budynek. Połączenie starego z nowym, odważnego z konserwatywnym, pięknego z pięknym. To nowy gmach Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nowy dom „filmówki” dzisiaj w cyklu „Dobrze zaprojektowane”.

Jest miejsce na architektonicznej mapie Katowic, które koniecznie trzeba zobaczyć. Niektórzy uważają zresztą, że o tym budynku będzie wyjątkowo głośno, bo to naprawdę świetna realizacja. Może dlatego, że nowa siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego nie krzyczy swoją architekturą, a godnie prezentuje się, pozostając w dyskretnym tle otoczenia.

- Ten budynek nie mógł być agresywny, nie mógł zaprzeczać tradycji miejsca - mówi architekt Wojciech Małecki. - Miał być raczej kontinuum tego fragmentu Katowic, zabudowy, która od wielu lat tam się kształtowała.

Pracownia Wojciecha i Joanny Małeckich oraz zwycięzcy konkursu architektonicznego, czyli warszawska Grupa 5 Architekci i barcelońskie biuro BAAS, stworzyli dla studentów śląskiej filmówki miejsce nienachalne i przez to niezwykle ciekawe. Może dlatego, że postanowili uszanować familok, który samotnie został na działce w sercu Katowic?

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Dudzińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.