Rozmowa o chorobach krwi i szpiku kostnego z dr. hab. n. med. Tomaszem Sachą z Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, przewodniczącym Sekcji Hematologii Molekularnej Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka
- Kiedy mówimy o układzie pokarmowym lub układzie oddechowym, każdy z nas łatwo może wymienić narządy wchodzące w ich skład, np. żołądek, jelita, oskrzela, płuca. Czy w układzie krwiotwórczym człowieka też możemy wyszczególnić narządy?
- Oczywiście, to przede wszystkim szpik kostny, gdzie znajduje się większość tkanki krwiotwórczej, ale krwiotworzenie również może mieć miejsce w śledzionie i wątrobie. Do narządów układu krwiotwórczego należą także węzły chłonne, tam dojrzewają pewne komórki układu immunologicznego.
- Upraszczając, można więc powiedzieć, że najważniejszym narządem układu krwiotwórczego jest szpik kostny, ponieważ wytwarza krew.
- Najwięcej krwi tworzy się w szpiku kości długich i płaskich. Powstają tam erytrocyty, czyli krwinki czerwone zawierające hemoglobinę i przenoszące tlen do wszystkich organów ciała, leukocyty, czyli krwinki białe odpowiedzialne m.in. za naszą odporność oraz płytki krwi biorące udział w procesie krzepnięcia.
- Z chorobami krwi kojarzą nam się głównie nowotwory, zwłaszcza białaczka. Czy słusznie?
Czytaj więcej:
- Jeśli chodzi o choroby nowotworowe krwi, jakie są najczęstsze?
- - Czy istnieje profilaktyka chorób krwi?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień