Gazetę Pomorską i www.pomorska.pl tworzy ponad sto osób. Poznaj nas i sprawdź, gdzie można nas odwiedzić.
Pierwszy numer "Gazety Pomorskiej" pojawił się w bydgoskich kioskach 16 grudnia 1948 r. Od tamtej pory jesteśmy w domach mieszkańców Kujaw I Pomorza bez przerwy. Czyta nas, co jest powodem szczególnej dumy, już czwarte, powojenne pokolenie.
Czas ukazywania się "GP" to kilka przełomów, tak w historii Polski, jak i gazety, dziesiątki dziennikarzy i fotoreporterów, miliony artykułów, tysiące kilometrów gazetowego papieru, tony drukarskiej farby oraz wielkie liczby odsłon online. Co pozostało? Archiwum liczące kilka tysięcy zszywek, szuflady z pożółkłymi fotografiami i pamięć o tych, którzy tworzyli gazetę i ją czytali. Bo bez odbiorców, nie przetrwalibyśmy tylu dziesięcioleci.
Wielką zasługą kolejnych redaktorów naczelnych i dziennikarzy jest to, że w czasach, w których ideologia górowała nad gospodarką i problemami społecznymi, powstawała gazeta, którą czytały setki tysięcy mieszkańców regionu. Cenzura zewnętrzna (ale także wewnętrzna) sprawiała, że wiele tematów nie mogło znaleźć się na łamach.
"Gazeta Pomorska" zawsze żyła sprawami zwykłych ludzi. Niezliczona liczba dziennikarskich interwencji i akcje redakcyjne przez lata przysparzały jej wiernych Czytelników. - W moim domu czytamy "Pomorską" od początku - te słowa słyszeliśmy wielokrotnie w ciągu minionych lat dla naszych dziennikarzy były i są najważniejsze. Świadczą bowiem o wierności jednemu tytułowi i czytelniczej tradycji, której nie wyrugowały media elektroniczne. Co więcej myśmy w tym nowym świecie się odnaleźli I zajęliśmy dobre I doceniane przez odbiorców miejsce.
1 marca 1994 r. - ta data otwiera nowy rozdział. Wtedy została utworzona spółka z norweskim koncernem Orkla - "Gazety Pomorskiej Media". Następne lata to okres wielkich inwestycji; w drukarni przy ul Ołowianej w Bydgoszczy 14 kwietnia 1995 r. z maszyny rotacyjnej zeszły pierwsze egzemplarze w nowym formacie i nowej szacie graficznej (kolor). W tym samym roku redakcja przeniosła się do własnego gmachu przy ul. Zamoyskiego.
Swoistym fenomenem było to, że w czasach wielkiej konkurencji rósł nakład (druga połowa lat 90.). "Pomorska" stała się dziennikiem regionalnym numerem 1., tę pozycję utrzymujemy. Tak jak i w prenumeracie cały czas jesteśmy liderem; to bardzo ważna część naszego biznesu. Z tytułu, który na początku lat 90. walczył o przetrwanie “Pomorska” stała się gazetą mocną ekonomicznie, szanowaną, cytowaną i opiniotwórczą.
„Pomorskiej” nie ominęły zmiany właścicielskie. Od 2001 roku całościowym właścicielem był koncern norweski Orkla ASA, następnie (2006-2013) Mecom Europe, a później Grupa Wydawnicza Polska Presse. Od 2021 roku właścicielem Polska Press Grupy, w skład której wchodzi „Gazeta Pomorska” jest PKN Orlen.
Rozwój internetu sprawił, że od kilku lat gazeta jest nie tylko w kioskach i sklepach, ale również, a w czasie pandemii – przede wszystkim - w sieci. Można nas czytać na stronie www. pomorska.pl, ale także na lokalnych portalach naszemiasto.pl. Tam też zamieszczane są najświeższe informacje z regionu, kraju i świata. Wystarczy kliknąć.