O nowych atrakcjach pod gwiazdami rozmawiamy z Agnieszką Zbanyszek

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Leszek Kalinowski

O nowych atrakcjach pod gwiazdami rozmawiamy z Agnieszką Zbanyszek

Leszek Kalinowski

O nowych atrakcjach pod gwiazdami rozmawiamy z Agnieszką Zbanyszek - kierownikiem administracji w CNK Planetarium Wenus.

W niedzielę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Planetariów. Czy z tej okazji w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus czeka nas coś specjalnego?
Przygotowaliśmy między innymi premierowe pokazy nowego filmu animowanego pt. „Mała Gwiazdka”, który skierowany jest do najmłodszej grupy odbiorców - już od czwartego roku życia do uczniów klas I-III. Film trwa 35 minut, a seanse rozpoczną się o godz. 12.00, 13.00 i 14.00.

O czym jest ten film?
To opowieść o naszym Słońcu – „przeciętnej”, żółtej gwiazdce, która przemierza Wszechświat w poszukiwaniu własnych planet, by móc je ogrzewać i chronić. W trakcie swojej podróży spotyka wiele różnych obiektów oraz inne gwiazdy. Dzięki temu widzowie mogą się dowiedzieć, z czego składają się gwiazdy, jak temperatura wpływa na ich kolor oraz co powoduje, że każda z gwiazd jest wyjątkowa. Dowiemy się także sporo o planetach i obiektach Układu Słonecznego.

Film ten będzie można obejrzeć nie tylko w niedzielę?
Będzie wyświetlany w dni powszednie i w weekendy. Na www.planetariumwenus.pl można sprawdzić repertuar na konkretny dzień, a także zarezerwować sobie bilety.

Jakie atrakcje czekają dorosłych?
Tego dnia o godz. 18.00 i 19.00 Planetarium zaprasza także na pokaz specjalny „Od Antykithiry do cyfrowego planetarium”, prowadzony przez astronoma - dra Bartosza Dąbrowskiego, który opowie o historii i rozwoju planetariów na świecie. Dr Dąbrowski jest pracownikiem Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego oraz Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Cena biletu na pokaz specjalny – 5 zł.

W niedzielę zainauguruje także działalność Akademia Worl-dWide Telescope. Co to takiego?
Akademia WWT to działanie na rzecz popularyzacji astronomii w edukacji. Jej słuchacze korzystają z możliwości, jakie daje WorldWide Telescope (WWT) - jeden z najciekawszych programów edukacyjnych, który pozwala otworzyć wirtualne planetarium w domu, szkole czy ośrodku kultury. WWT wykorzystuje dane zebrane przez największe teleskopy naziemne i kosmiczne, a także, w przypadku obserwacji powierzchni Ziemi, przez satelity. Użytkownicy WWT oglądają dzięki temu zdjęcia i dane pochodzące z ośrodków naukowych oraz mogą tworzyć prezentacje, pokazy i seanse, o Kosmosie i o Ziemi. W ramach Akademii WWT uczestnicy, przez osiem kolejnych tygodni od jej startu, poznawać będą funkcje, możliwości oraz zasoby oprogramowania. Pod okiem instruktorów spróbują stworzyć własną prezentację, wykorzystując wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zajęć.

Kto będzie uczestniczył w tych bezpłatnych zajęciach?
Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajęcia trwają godzinę i odbywać się będą w Sali Lotów Kosmicznych – Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus przy ul. Sikorskiego 10. Prowadzić je będą astronomowie CN Keplera – Planetarium Wenus, we wtorki o godz. 17.30 dla uczniów klas IV-VI SP oraz w czwartki o godz. 17.30 dla uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Planetarium to nie tylko niebo. Wiele się działo choćby podczas Dnia Kobiet...
I dwa dni później, kiedy to pomyśleliśmy także o panach. Panie miały okazję uczestniczyć w warsztatach dekupażu, wykonywania ozdób, uzyskać bezpłatne porady prawne. Panowie zaś zagrać w szachy, poznać klub motocyklowy Bachus, nauczyć się tanga.

Jest pani absolwentką UMKw Toruniu. Gdzie pani wcześniej pracowała?
Przez kilka lat w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym zajmowałam się popularyzacją astronomii i fizyki.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.