Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

O. Rydzyk oddaje cześć czy prowokuje? Przy wjeździe do Torunia ma stanąć szokujący pomnik

Czytaj dalej
Fot. fot. Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Jeleniej Górze
Paweł Kędzia

O. Rydzyk oddaje cześć czy prowokuje? Przy wjeździe do Torunia ma stanąć szokujący pomnik

Paweł Kędzia

Dziecko przebite trójzębem, rodzina w płomieniach i dziecięce główki nabite na sztachety - taką formę ma pomnik, który miałby stanąć w Toruniu i upamiętnić ofiary rzezi wołyńskiej. Budzi międzynarodowe kontrowersje - skrytykował go parlament Ukrainy.

Pomnik ma stanąć przy Porcie Drzewnym, na terenach instytucji związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem, w powstającym tam „Parku Pamięci Narodowej”. Jego główny element to dziecko nabite na trójząb. To nawiązanie do tryzuba, który dziś jest herbem Ukrainy, a niegdyś był symbolem ukraińskich nacjonalistów, odpowiedzialnych za rzeź Polaków na Wołyniu w latach 40. XX wieku.

- Z Miejską Pracownią Urbanistyczną oraz Wydziałem Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta kontaktował się architekt, któremu zlecono zaprojektowanie „Parku Pamięci” - przyznaje Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka UM. - Jednak na lokalizację pomnika na prywatnym terenie nie jest wymagana uchwała Rady Miasta. W ocenie miejskich urbanistów pomnik tej treści i takich wymiarów wymaga stosownej lokalizacji w otoczeniu zieleni i ciszy. Nie jest to element architektury, który powinien być charakterystyczny dla strefy wjazdowej do miasta.

Kilka miast (m.in. Rzeszów i Jelenia Góra) odmówiło przyjęcia dzieła już sfinansowanego przez środowiska polonijne. Pomnikiem, który miałby stanąć w Toruniu jest oburzony parlament Ukrainy. Tamtejsi politycy oceniają tę inicjatywę jako polityczną prowokację, wymierzoną w porozumienie polsko-ukraińskie. Pomnik za kontrowersyjny uznaje historyk z UMK dr. hab. Maciej Krotofil. Inni specjaliści oceniają go jako słaby artystycznie. Autorem pomnika jest polski rzeźbiarz z USA, Andrzej Pityński.

Pomnik rzezi wołyńskiej miałby wysokość toruńskiej Krzywej Wieży. Na skrzydłach polskiego orła wypisano nazwy miejscowości, w których w latach 1942-1945
fot. Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Jeleniej Górze Pomnik rzezi wołyńskiej miałby wysokość toruńskiej Krzywej Wieży. Na skrzydłach polskiego orła wypisano nazwy miejscowości, w których w latach 1942-1945 doszło do mordów na Polakach

- Jest kontrowersyjny - tak ocenia pomnik dr hab. Maciej Krotofil z Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. - Ofiar rzezi wołyńskiej należy upamiętniać. Natomiast należy się zastanowić, czy koniecznie trzeba przy tej okazji wzbudzać negatywne emocje wobec współczesnej Ukrainy i Ukraińców.

Jak pomnik może odbić się na dialogu polsko-ukraińskim? Jak pod względem artytsytycznym oceniana jest propozycja Ojca Tadeusza Rydzyka? - o tym m.in. przeczytasz w dalszej części artykułu

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Paweł Kędzia

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.