O tym, jak budowaliśmy na Pomorzu i Kujawach dar radzieckiego narodu

Czytaj dalej
Fot. NAC
Krzyszof Błażejewski

O tym, jak budowaliśmy na Pomorzu i Kujawach dar radzieckiego narodu

Krzyszof Błażejewski

Warszawski Pałac Kultury miał być socjalistyczny w treści, rewolucyjny w formie (stalinogotyk) i czysto polski, narodowy w wyrazie. By to osiągnąć, architekci z ZSRR objechali Polskę. Najbardziej spodobał im się… ratusz w Chełmnie, którego wieża stała się inspiracją dla Pałacu.

W ostatnich tygodniach sporo mówiło się o idei zburzenia warszawskiego Pałacu Kultury jako symbolu stalinowskiego ucisku i czasów zniewolenia. Pomysł, jak na razie, nie został podchwycony i być może umrze śmiercią naturalną. To dobrze. Bo jeśli mamy mówić o czasach sowieckiej brutalnej dominacji, to akurat budynek „PeKiNu” jest odwrotnym przykładem, jedynym chyba „prawdziwym” prezentem od władz ZSRR dla polskiej stolicy.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzyszof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.