Po miesiącu pracy doradców emerytalnych ZUS z ich usług w naszym regionie skorzystało ponad 11 tysięcy. W kraju - 210 tys. osób. To dwie trzecie tych, którzy od października mogą przejść na emeryturę.
Większość z osób, które w lipcu spotkały się z doradcami emerytalnymi ZUS deklaruje, że skorzysta z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę od października.
11 tys. klientów u doradców w regionie
W województwie kujawsko-pomorskim do doradców emerytalnych przyszło w lipcu 11 335 osób (6117 w oddziale bydgoskim, a 5218 w toruńskim). Pracownicy ZUS wykonali dla nich ponad 5900 symulacji wysokości emerytury. Symulacje wykonywane są na 1 października dla osób, które rozważają decyzję o skorzystaniu z obniżonego wieku emerytalnego. Dla pond 2600 zainteresowanych wykonano prognozy, czyli wysokość świadczenia w późniejszych latach.
- Około 70 proc. osób stanowczo stwierdza, że przejdzie na emeryturę w październiku - mówi Anna Matyszewska, doradca emerytalny w oddziale ZUS przy ul. Marii Konopnickiej w Bydgoszczy. - W większości są pozytywnie zaskoczeni, bo kalkulator wyliczył im świadczenie korzystniejsze, niż się spodziewali. Informacja, że za rok ich świadczenie może być 8-10 proc. wyższe, nie przekonuje ich.
Kalkulator, z którego korzystają doradcy, uwzględnia wszystkie dane, które aktualnie zapisane są na koncie ubezpieczonego. Nie ma na nim składek, które dopiero będą zapłacone i ewentualnych przeliczeń wysokości kapitału początkowego, jeśli to danej osoby dotyczy.
Wyliczenia są więc bliskie temu, co rzeczywiście klient może otrzymać.
Anna Matyszewska podaje przykład wyliczeń emerytury dla osoby, która ukończyła już 60 lat. Jeśli na emeryturę przejdzie w styczniu 2018 r., świadczenie będzie wynosiło 3 330 zł brutto. Gdyby przepracowała cały 2018 r i odeszła dopiero w grudniu, emerytura wzrosłaby do 3660 zł.
Pytania o emeryturę
O co klienci najczęściej pytają doradców?
Anna Matyszewska wylicza:
- Kiedy nabywają uprawnienia emerytalne.
- Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku?
- W jakim terminie wydawane są decyzje?
- Jakiej wysokości świadczenia można się spodziewać?
- Czy warto od października składać wniosek o emeryturę będąc na rencie lub świadczeniu przedemerytalnym, jeśli ukończyło się 60/65 lat?
Część osób ciągle jeszcze nie wie, że wystarczy ukończyć wiek emerytalny, nie jest natomiast wymagany minimalny staż. Minimalny staż ma jednak wpływ na wysokość świadczenia. Jeśli tego minimalnego wymaganego stażu nie ma, a z wyliczeń wychodzi świadczenie niższe od najniższej emerytury - nie jest ono do tej kwoty podwyższane.
Warto pamiętać, że ZUS ma na wydanie decyzji 30 dni, ale od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności mającej wpływ na przyznanie emerytury. Jeśli tą okolicznością jest tylko data wejścia w życie nowych przepisów, czyli 1 października, to 30 dni liczy się od 1 października.
Osoby, które są na rencie, świadczeniu przedemerytalnym, wcześniejszej emeryturze, ukończyły (lub w tym roku ukończą) 60/65 lat, a nie osiągnęły podwyższonego wieku mogą same złożyć wniosek o emeryturę. Nie ma jednak wówczas gwarancji, że przyznana emerytura nie będzie niższa niż pobierana renta. Taka gwarancja jest dopiero, gdy ZUS przyznaje emeryturę z urzędu, a to staje się po osiągnięciu podwyższonego wieku. Przepis ten obowiązuje także po 1 października.
Ale jest na to sposób. Jeśli złożymy wniosek o emeryturę i okaże się ona niższa niż renta, to przed uprawomocnieniem się decyzji należy wniosek wycofać. ZUS wróci wówczas do wypłaty renty.
Zadowoleni z doradców emerytalnych
Najwięcej osób przychodzi do doradców w poniedziałki, kiedy placówki ZUS czynne są dłużej, do godz. 18.
Do 28 lipca włącznie do doradców emerytalnych w całym kraju przyszło 210,5 tys. klientów. To około dwie trzecie z prognozowanej na ostatni kwartał liczby emerytów, ZUS szacuje ją na ponad 330 tys.
Doradcy przeprowadzili 93,5 tys. symulacji (wysokość emerytury na 1 października) oraz prawie 52 tys. prognoz.
W oddziałach ZUS w regionie pomoc doradców oceniana jest pozytywnie. Są tylko pojedyncze przypadki osób niezadowolonych.
W toruńskim oddziale ZUS ankiety wypełniło 1451 klientów, z których ponad 1100 wiek emerytalny już osiągnęło lub ukończy w tym roku. 724 osoby zadeklarowały, że zamierzają przejść na emeryturę, jak tylko osiągną wiek. 261 zadeklarowało, że odłoży decyzję.
W oddziale bydgoskim wypełniono mniej ankiet, 446. 238 osób zamierza przejść na emeryturę w obniżonym wieku.
Pod rozwagę przyszłym emerytom
- O czym powinni pamiętać składając wniosek o emeryturę?
- Nie składać wniosku w czerwcu - to najmniej korzystny miesiąc pod względem waloryzacji składek
- Składać wniosek po dniu urodzin - z tablic dalszego trwania życia ubywa nam wówczas miesiąc, czyli emerytalny kapitał rozkłada się na mniejszą liczbę miesięcy
- Jeśli chcemy otrzymać za dany miesiąc i wynagrodzenie, i emeryturę, nie można wniosku o emeryturę składać ostatniego dnia miesiąca, nawet jeśli od razu przynosimy świadectwo pracy. Emerytura będzie wówczas przyznana dopiero od następnego miesiąca.