Od sierpnia w Toruniu wzrosną ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę
Od sierpnia w Toruniu mają zacząć obowiązywać nowe opłaty za ogrzewanie i ciepłą wodę. Firma EDF, która jest właścicielką elektrociepłowni w Grębocinie oraz sieci ciepłowniczej na terenie Torunia przygotowuje nowy cennik. 26 czerwca rozpoczyna również kolejny etap modernizacji sieci. Wykopy pojawią się m.in. na Mokrem, śródmieściu - w tym na starówce, Bydgoskim Przedmieściu, Osiedlu Tysiąclecia i nowych Wrzosach zwanych JAR-em. Roboty te wiążą się z tymczasowymi przerwami w dostawie ciepłej wody.
Już niebawem wielu mieszkańcom Torunia, na widok rachunków za ciepłą wodę i ogrzewanie może się zrobić gorąco. Firma EDF, która wiosną tego roku uruchomiła zbudowaną w Grębocinie nowoczesną elektrociepłownię gazową, szykuje się do wprowadzenia nowych opłat.
- W nowej taryfie, według naszych założeń, podwyżki powinny być jednocyfrowe - zapewnia rzeczniczka EDF Toruń, Julita Karpińska. - Ceny ciepła w nowej taryfie wynikają ze zmiany technologii wytwarzania i paliwa z węglowego na gazowe wykorzystywanego do produkcji ciepła. Nowa elektrociepłownia gazowa spełnia obecne i przyszłe rygorystyczne normy środowiskowe, co byłoby niemożliwe przy utrzymaniu wytwarzania w oparciu o paliwo węglowe i nie będzie wymagała dodatkowych kosztów i inwestycji środowiskowych.
Nowa taryfa musi jeszcze otrzymać błogosławieństwo Urzędu Regulacji Energetyki, dokąd już trafił stosowny wniosek. Jeżeli stawki zostaną zaakceptowane, zaczną obowiązywać 1 sierpnia 2017 roku.
Do mieszkańców śródmieścia oraz północnego i zachodniego Torunia droższe ciepło popłynie nowym ciepłociągiem. 26 czerwca EDF, która jest właścicielką nie tylko elektrociepłowni, ale również sieci ciepłowniczej, rozpocznie kolejny etap jej modernizacji, co będzie się wiązało z tymczasowymi przerwami w dostawie ciepłej wody. Wykopy pojawią się m.in. w rejonie ulic: Głowackiego, Wiązowej, Podgórnej i Ogrodowej, gdzie mieszkańcy zostali już poinformowani o tym, że od 10 do 21 lipca czekają ich przerwy w dostawie ciepłej wody.
Prace w tym rejonie są synchronizowane z robotami planowanymi przez Miejski Zarząd Dróg na ul. Wiązowej celem uniknięcia dodatkowych niedogodności dla mieszkańców. Modernizacja sieci ciepłowniczej wiązać się będzie z czasową przerwą w dostawie ciepłej wody do budynków znajdujących się w rejonach objętych pracami oraz utrudnieniami związanymi z dojazdem do posesji czy zmianą organizacji ruchu - podkreślają w EDF.
Roboty na Mokrem mają trwać do połowy sierpnia. W tym roku EDF ma również zamiar zmodernizować swoją sieć na Osiedlu Tysiąclecia, Bydgoskim Przedmieściu, w śródmieściu - w tym na starówce, oraz na osiedlu wciąż jeszcze nazywanym JAR-em od jednostki Armii Radzieckiej.
Prace obejmują niemalże wszystkie elementy systemu ciepłowniczego: zarówno sieci ciepłownicze (magistralne i rozdzielne), jak i przyłącza do budynków i węzły cieplne - wylicza Julita Karpińska. - Przepraszamy mieszkańców za te niedogodności. Dokładamy wszelkich starań, aby prace modernizacyjne były wykonane jak najszybciej i były jak najmniej odczuwalne.
Podczas prac modernizacyjnych wymienionych zostanie i wybudowanych łącznie ok. 3,5 km sieci ciepłowniczych oraz zamontowanych zostanie około 90 nowych indywidualnych węzłów cieplnych (ok. 40 szt. - w ramach modernizacji i ok. 50 szt. w wyniku przyłączenia nowych klientów do sieci ciepłowniczej).