Od wiosny będą kopać na Starym Rynku

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Capar
Zbigniew Marecki

Od wiosny będą kopać na Starym Rynku

Zbigniew Marecki

Nawet dwa lata mogą trwać prace archeologiczne na Starym Rynku w Słupsku. Już wiadomo, że rozpoczną się wiosną.

Władze Słupska chcą, aby rewitalizację Starego Rynku poprzedziły prace archeologiczne.

W poniedziałek prezydent Robert Biedroń ogłosił, że zapadła decyzja o sfinansowaniu prac wykopaliskowych. To zasadnicza zmiana koncepcji, bo pierwotnie zapowiadano jedynie niewielką przebudowę, która miała polegać na obniżeniu krawężników, poprawieniu kostki brukowej i budowie małej architektury. Jednak okazało się, że kierownictwo ratusza przekonali historycy, którzy twierdzą, że trudno rewitalizować Stary Rynek bez zbadania tego, co znajduje się pod głównym placem, obok dawnego kina Milenium.

- Podjęliśmy decyzję, że zmiany na Starym Rynku rozpoczniemy od gruntownych prac wykopaliskowych. To ważne dla mieszkańców miasta miejsce. Przy okazji tych badań chcielibyśmy przekazać mieszkańcom informacje o historii. Będzie to możliwe podczas trwania tych wykopalisk. Same w sobie mogą być uciążliwe dla osób, które korzystają z tego miejsca. Chcemy jednak wykorzystać okazję do pokazania losów Starego Rynku. Nie wykluczam, że znaleziska mogą mieć również wpływ na późniejszą rewitalizację tego miejsca - zapowiada Robert Biedroń.

Powołano zespół ds.modernizacji Starego Rynku. Wejdzie do niego m.in. Tomasz Urbaniak, miłośnik historii.

Zbigniew Marecki

Jestem dziennikarzem "Głosu Pomorza". Mieszkam w Słupsku. Zajmuję się codziennymi sprawami mieszkańców Słupska i regionu słupskiego. Interesują mnie ludzie, życie społeczne i polityczne, gospodarka, samorząd i historia regionalna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.