Odkryto ślady dawnych przedmieść Chodzieży!
Czy badania archeologiczne u zbiegu ul. Żeromskiego i Jagiellońskiej rzucą nowe światło na historię Chodzieży? Wśród odkrytych zabytków są późnośredniowieczne naczynia oraz narzędzia krzemienne, które mogą mieć nawet 7-9 tysięcy lat!
U zbiegu dzisiejszych ulic Żeromskiego i Jagiellońskiej, w okresie średniowiecza stała jedna z trzech chodzieskich bram miejskich – tak zwana brama oleska. Aktualnie w tym rejonie trwa budowa przyłącza ciepłowniczego do budynku I LO. Prowadzący nadzór archeologiczny nad inwestycją archeolog Piotr Alagierski postanowił skorzystać z okazji, by poszukać śladów dawnej bramy.
Choć na razie na nie nie natrafił, to dokonał innego odkrycia, mogącego rzucać nowe światło na historię Chodzieży. Wszystko wskazuje bowiem na to, że udało mu się dotrzeć do średniowiecznych przedmieść miasta!
– Udało się odkryć wiele pozostałości zabudowy podmiejskiej, pochodzącej z okresu między XV a XVIII w. Widać m.in. duże zagęszczenie piwniczek i jam zasobowych. Wiele z nich było budowanych cyklicznie w tych samych miejscach. Zmienia to sposób, w jaki należałoby postrzegać późnośredniowieczną Chodzież
– uważa Piotr Alagierski.
– Do tej pory sądzono, że w średniowieczu przedmieścia naszego miasta były słabo zasiedlone. Teraz wiele wskazuje, że mogło być zupełnie inaczej – dodaje archeolog.
Czy znalezione przedmioty mogą być związane z potopem szwedzkim? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień