Katarzyna Kojzar

Odra wciąż jest groźna dla dzieci

U chorych na odrę dzieci najpierw występuje gorączka, katar i osłabienie, a dopiero po kilku dniach charakterystyczna wysypka Fot. 123rf U chorych na odrę dzieci najpierw występuje gorączka, katar i osłabienie, a dopiero po kilku dniach charakterystyczna wysypka
Katarzyna Kojzar

Dziś w naszym słowniku litera „O” - czyli odra. To choroba, która miałaby szansę zniknąć dzięki szczepionkom. Niestety, przez to, że wiele dzieci nie jest szczepionych, jej wirus cały czas atakuje.

Ostatnio o odrze nie mówi się zbyt wiele - można odnieść wrażenie, że choroba już nie jest tak powszechna, jak kiedyś. Nic bardziej mylnego - dzieci nadal zarażają się tym wirusem. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, tylko w styczniu 2017 roku w Europie zdiagnozowano odrę u 559 osób.

Szczepionka ratuje

Odra jest chorobą zakaźną, bardzo łatwo jest się nią zarazić - szczególnie drogą kropelkową. Wywołuje ją tak zwany paramiksowirus. Chory na odrę może zarażać ludzi w swoim otoczeniu od trzech do pięciu dni przed wysypką i przez pierwsze trzy dni wysypki. Szacuje się, że jeden chory może zakazić nawet kilkanaście osób. Czas od chwili zarażenia do pojawienia się objawów wynosi od dziewięciu do 11 dni.

W dalszej części tekstu dowiesz się, dlaczego warto szczepić dzieci na odrę oraz jak objawia się ta wyjątkowo niebezpieczna choroba. 

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Kojzar

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.