Odwiedzają cmentarze i piszą biogramy bydgoszczan [zdjęcia]
Uczniowie I Prywatnego LO i I Prywatnego Gimnazjum przed Wszystkimi Świętymi nie tylko odwiedzają groby zasłużonych bydgoszczan. Również piszą ich biogramy i dzielą się informacjami na ten temat.
Od wielu lat I Prywatne Gimnazjum i I Prywatne Liceum Ogólnokształcące, działające w bydgoskim Pałacu Młodzieży, obchodzi Wszystkich Świętych. Co roku uczniowie klas pierwszych idą do Pracowni Regionalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby w zgromadzonych tam materiałach szukać informacji o wybranych wcześniej zasłużonych mieszkańcach Bydgoszczy, spoczywających na cmentarzach Starofarnym, Nowofarnym i cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ul. Zaświat.
W tym roku pierwszoklasiści wybrali się na Cmentarz Starofarny przy ul. Grunwaldzkiej. Wcześniej przygotowali biogramy:
- Władysława Paciorkiewicza,
- Jerzego Sulimy-Kamińskiego,
- Emila Warmińskiego,
- Sebastiana Malinowskiego,
- Wandy Poznańskiej,
- Teofila Magdzińskiego,
- Juliana Preissa,
- Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego.
- Uczniowie poznali przy tym historię najstarszego katolickiego cmentarza Bydgoszczy, zwanego często bydgoskimi Powązkami - mówi Urszula Kieler, dyrektor I Prywatnego LO i I Prywatnego Gimnazjum w Bydgoszczy. - Nad grobami zasłużonych bydgoszczan podzielili się wiadomościami na temat wybranej postaci, zapalili znicze, położyli kwiaty. Zapamiętali, że wśród zmarłych pochowanych na cmentarzu są obrońcy polskości w czasie zaborów, artyści, pisarze, lekarze, konstruktorzy i ofiarodawcy.
Starsi uczniowie odwiedzili Cmentarz Nowofarny. Edyta Miękczyńska uczy się w III klasie I Prywatnego Gimnazjum. Od początku nauki w szkole bierze udział w takich zajęciach. Zbiera informacje o bydgoszczanach, którzy mieli wpływ na rozwój Bydgoszczy. - Dzięki temu dowiaduję się więcej o tych osobach - opowiada. - Na przykład, w tym roku przygotowałam biogram Józefa Święcickiego, który żył w II połowie XIX w. Mało kto wie, że jego firma budowlana postawiła 21 kamienic przy ul. Gdańskiej.
Cieszę się, że biorę udział w takich zajęciach, bo dzięki nim zmieniło się moje spojrzenie na Bydgoszcz. Więcej dostrzegam i mogę się odwołać do tego, jak kiedyś wyglądała, co się w niej działo itp.
W tym roku drugo- i trzecioklasiści na cmentarzu przy ul. Artyleryjskiej zatrzymali się przy grobach ks. Ryszarda Markwarta – twórcy cmentarza, Jana Teski – dziennikarza i wydawcy „Dziennika Bydgoskiego”, Jana Maciaszka - komisarycznego prezydenta Bydgoszczy w wolnej Polsce, Adama Grzymały-Siedleckiego – dramatopisarza i krytyka literackiego i teatralnego, Józefa Święcickiego – budowniczego wielu najpiękniejszych domów w Bydgoszczy, Witolda Bełzy – zasłużonego dyrektora Biblioteki Miejskiej, Jana Biziela – polskiego lekarza i działacza niepodległościowego, Ludwika Sosnowskiego – mistrza blacharskiego i obrońcy polskości, Mariana Turwida – pisarza i artysty malarza, twórcy Państwowej Szkoły Sztuk Pięknych w Bydgoszczy.
Szkoła przywiązuje szczególną wagę do historii Bydgoszczy oraz miejsc pamięci. Otrzymała m.in. III nagrodę w Kujawsko-Pomorskim Festiwalu Gimnazjalnych Projektów Edukacyjnych za projekt „Park Ludowy im. Witosa. Przeszłość - Teraźniejszość - Przyszłość”.
- Wcześniej nie wiedziałem, że na terenie parku był kiedyś cmentarz ewangelicko-augsburski - mówi Szymon Koszuta, który przygotował makietę parku w przyszłości. - Makieta przedstawiała park takim, jakim chcielibyśmy go widzieć. Mieliśmy, na przykład pomysł, żeby odbywały się tu niektóre zajęcia.
Młodzież zbierała również opinie bydgoszczan na ten temat. Zajmował się tym m.in. Mateusz Ciereszko. - Wiele osób mówiło o tym, że chciałoby odnowienia Muszli Koncertowej - mówi Mateusz. W ramach projektu młodzież przygotowała też prezentacje multimedialne.