Ograniczenia w odprawianiu przedsoborowych mszy świętych. Decyzja należy do ordynariuszy diecezji

Czytaj dalej
Fot. Wikimedia Commons/domena pubiczna
Piotr Samolewicz

Ograniczenia w odprawianiu przedsoborowych mszy świętych. Decyzja należy do ordynariuszy diecezji

Piotr Samolewicz

Nie wszyscy jeszcze biskupi w Polsce południowo-wschodniej wydali zgodę na celebrację mszy św. według rytu przedsoborowego w miejscach innych niż kościoły parafialne.

16 lipca 2021 r. Ojciec Święty Franciszek wydał list apostolski motu proprio „Traditionis custodes” (łac. Stróże/opiekunowie tradycji), którym ogranicza możliwość korzystania z tak zwanej liturgii przedsoborowej. Znosi tym samym uprawnienia udzielone przez swych poprzedników, a w szczególności przez Benedykta XVI, który w motu proprio „Summorum Pontificum” udostępnił wszystkim przedsoborową liturgię. Zgodnie z „Traditionis custodes” wydawanie zezwolenia na posługiwanie się Mszałem z 1962 r. powraca do wyłącznych kompetencji biskupa, który ma się upewnić, że grupy, które się nim posługują nie podważają reformy liturgicznej i nauczania papieży. Franciszek zdecydował, że jedynym wyrazem rytu rzymskiego jest liturgia posoborowa.

W Polsce południowo-wschodniej decyzję zgodną z wolą papieża Franciszka podjęło na razie dwóch biskupów.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Samolewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.