Okulary przeciwsłoneczne to nie fanaberia
Nie tylko skóra wymaga latem odpowiedniego filtra. Słoneczne miesiące to również czas, kiedy powinniśmy szczególnie zadbać o swoje oczy - promienie ultrafioletowe mogą bowiem doprowadzić do uszkodzeń narządu wzroku i zaburzeń widzenia.
Filtr, polaryzacja i antyrefleks
Tym, co ochroni nas przed promieniowaniem, będą z pewnością okulary przeciwsłoneczne. Te jednak muszą spełnić kilka wymogów, by faktycznie zabezpieczać nasze oczy, a nie być tylko elementem stylizacji. - Zwróćmy uwagę przede wszystkim na szkła. Filtr UVA i UVB 400 w stu procentach zabezpiecza nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym. Brak zastosowania takiego filtra może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki, rogówki, zwyrodnienia plamki żółtej, a nawet do ślepoty. Z niechronionymi oczami jest podobnie jak ze skórą - tu również możemy doprowadzić do poparzenia i nieodwracalnych przykrych skutków - mówi Monika Chojnacka, stylista okularowy z salonu Klank Optyk w Kielcach.
Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny być wyposażone w filtr polaryzacyjny oraz antyrefleks. - Polaryzacja, którą polecamy przede wszystkim kierowcom, zapewnia barwne kolory, ponadto dzięki niej nie odbijają nam się odblaski świetlne. Antyrefleks z kolei, który jest położony od wewnętrznej strony soczewki, zapewnia przejrzystość widzenia, przez co znacznie wzrasta nam komfort używania takich okularów - przybliża Monika Chojnacka. Jeśli chodzi o rodzaj przyciemnienia - najlepszy stopień to 3, który sprawdzi się zarówno do samochodu, jak i na tropikalnych wakacjach.
Ochrona i korekcja w jednym
Osoby z wadami wzroku mogą skorzystać z okularów przeciwsłonecznych od razu z korekcją. - Wbrew pozorom niewiele osób wie o takiej możliwości - zwykle dochodzi do różnych kombinacji, najczęściej łączenia soczewek kontaktowych ze zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi. Tymczasem rozwiązanie jest dużo prostsze, a wybór okularów taki sam jak w przypadku standardowych, bez korekcji. Klienci sami wybierają sobie oprawę i zabarwienie szkieł, my zajmujemy się dostosowaniem korekcji do wady wzroku - mówi ekspert.
Letnia ozdoba dobrana do typu urody
Względy zdrowotne przy wyborze okularów przeciwsłonecznych powinny być najważniejsze, ale nie da się ukryć, że zwracamy uwagę także na ich wygląd - w końcu latem stają się główną ozdobą naszej twarzy. W jaki sposób je dopasować? - Spójrzmy na kształt twarzy i typ urody. Do każdego typu twarzy dobieramy oprawę kontrastowo. Dla pań o łagodnych, kobiecych, zaokrąglonych rysach proponujemy oprawkę geometryczną - bardziej prostokątną czy kwadratową, mocniejszą i odważniejszą kształtem, bardziej zaostrzoną w formie. Dla pań o wyrazistej urodzie dobieramy oprawkę, która będzie łagodzić linię twarzy - o owalnym lub okrągłym kształcie - przybliża Monika Chojnacka.
Sama kolorystyka jest też ważna. - Polki z reguły mają mieszany typ urody, czyli ciepło-chłodny. Możemy zrobić prosty test - przyłożyć do twarzy złotą i srebrną chustę - ta, która lepiej do nas pasuje, określa nasz typ urody - ciepły lub zimny. W takiej też kolorystyce dobieramy okulary. W ten sam sposób postępujemy z panami - zaznacza nasza rozmówczyni.
Zwróćmy uwagę także na techniczne szczegóły - dobrze, by okulary nie zasłaniały linii brwi, a dolne krawędzie nie przylegały do policzków - mogą zwyczajnie odbijać się na twarzy.
Nakrycie głowy dla dzieci
Dla zdrowia naszych oczu w gorące dni nie zapominajmy o nakryciu głowy. Pamiętajmy o tym szczególnie w przypadku dzieci, które nie zawsze chętnie zakładają okulary przeciwsłoneczne, a mają większe źrenice niż dorośli, przez co promienie słoneczne łatwiej dostają się do wnętrza ich oczu.