Grażyna Starzak

On nas odkupił, ale musimy zbawić się sami

Bóg nie chce być kochany pod przymusem Fot. Wojciech Matusik Bóg nie chce być kochany pod przymusem
Grażyna Starzak

Rozmowa na Wielką Sobotę z franciszkaninem ojcem Janem Marią Szewkiem.

- Dzisiaj Wielka Sobota. Przez chrześcijan obchodzona jako dzień żałoby po ukrzyżowaniu Jezusa…

- Druga doba Triduum Paschalnego do wieczornej mszy św. jest czasem wyciszenia, czasem pokuty, to czas na rozważanie Męki i Śmierci Chrystusa. Przychodząc do świątyni, przyklękamy przed krzyżem i odwiedzamy grób Pana Jezusa, adorując Go w nim. Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczyna się dopiero po zmierzchu.

- Przypomnijmy, dlaczego?

- Ponieważ, jak czytamy w Piśmie Świętym, kobiety przyszły do grobu w pierwszy dzień tygodnia, czyli w niedzielę skoro świt. Przyszły i okazało się, że Pana Jezusa nie było w grobie, czyli musiał zmartwychwstać w nocy. Stąd ta tradycja, że wielkosobotnia msza Wigilii Paschalnej, podczas której śpiewamy Alleluja, powinna się zaczynać w nocy i w nocy kończyć procesją rezurekcyjną. A jeśli nie w nocy, to przed pierwszą mszą, czyli na przykład o szóstej rano w niedzielę.

- Przed rozpoczęciem wielkosobotniej liturgii wierni gromadzą się przed świątynią, aby dokonać obrzędu poświęcenia ognia…

- Św. Jan pisze, że Bóg jest światłością. Stąd obrzęd poświęcenia ognia, zapalenie paschału, od którego wierni zapalają świece i wchodzą z nimi do ciemnego kościoła. To jest bardzo symboliczne i wymowne, bo Jezus Chrystus - „światłość ze światłości” - narodził się, aby rozpromienić ciemności, które człowiek sprowadził na świat poprzez grzech pierworodny. Chrystus z ciemności przeprowadza nas do światłości. Z niewoli do wolności. Ze śmierci do życia. Stąd tak ważny jest symbol światła. Ono daje nam nadzieję na lepsze jutro. On nas odkupił, ale musimy zbawić się sami, oczywiście z Jego pomocą. To jest bardzo istotne, że Bóg szanuje naszą wolność. On odkupił człowieka przez śmierć i zmartwychwstanie, ale czy my się zbawimy, to od nas zależy. Bóg nie chce nas na siłę uszczęśliwiać. Tak jak nikt nie chce być kochany pod przymusem. Małżeństwo zawarte pod przymusem, zgodnie z prawem kościelnym, jest nieważne. Tak samo Bóg nie chce być kochany pod przymusem. Odkupił świat, czyli mówiąc obrazowo odblokował drzwi do raju, ale nacisnąć klamkę i przekroczyć próg tych drzwi musi każdy z nas sam.

- Jakie są inne, ważne elementy liturgii Wigilii Paschalnej?

- W czasie tej nocy powinno nastąpić odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. W czasie chrztu rodzice w naszym imieniu wyznali wiarę, w naszym imieniu wyrzekli się zła, grzechu i szatana. W Wigilię Paschalną czynimy to już my sami - wyrzekamy się zła i wyznajemy naszą wiarę. Wcześniej jest Liturgia Słowa, bardzo rozbudowana, w sumie dziewięć czytań. Przypominają one dzieło stworzenia i odkupienia, bo ta Eucharystia jest wyrazem wdzięczności Panu Bogu za stworzenie świata i za dzieło odkupienia, którego dokonał na krzyżu. Liturgię Wielkiej Soboty kończy procesja rezurekcyjna.

- Tradycją tego dnia jest święcenie pokarmów. Jakie jest źródło tego zwyczaju?

- Święcenie pokarmów jest starym zwyczajem w Kościele. Przypomina on prawdę, wyrażoną przez św. Pawła Apostoła, tymi słowami: „Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie”. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu. Albo przynajmniej czynimy znak krzyża świętego. Zaś na największe święto Zmartwychwstania, które nazywane jest „świętem świąt” albo „świętem nad świętami”, święcimy także pokarmy.

Grażyna Starzak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.