Oni mają szansę na etaty. Dla kogo praca w Grudziądzu?
Zabraknie mechatroników i szwaczek - wynika z prognozy „Barometru zawodów” dla Grudziądza. Kłopoty ze znalezieniem pracy mieć będą m.in. pedagodzy, pracownicy biurowi, spawacze.
Choć z pracą w naszym mieście wciąż jest problem, to są jednak branże, w których pracownicy bez przerwy są poszukiwani.
Zawody na „wagę złota”
Takie zawody to m.in. szwaczki i mechatronicy. Firmy, które potrzebują tych specjalistów połączyły swoje siły i stworzyły Grudziądzki Klaster Przemysłu Lekkiego.
- Postanowiliśmy promować te kierunki wśród gimnazjalistów, którzy za kilka miesięcy staną przed wyborem szkół średnich - mówi Grażyna Michalska z Grudziądzkiego Klastra Przemysłu Lekkiego. - Chcemy, by uczniowie wiedzieli, że po ich ukończeniu będą mieli szansę na zatrudnienie w naszych firmach.
Zakłady z Klastra są gotowe zatrudnić rocznie ponad sto szwaczek.
Przedstawiciele klastra przemysłu lekkiego spotykają się z gimnazjalistami w Grudziądzu. Planują także spotkania z uczniami z powiatu. - Zainteresowanie jest, ale większość młodych ludzi jeszcze nie myśli o wyborze dalszej ścieżki kształcenia - zauważa Grażyna Michalska, która bierze udział w „lekcjach” z gimnazjalistami.
Członkowie GKPL planują również wiosną zaprosić młodzież na „Drzwi otwarte” do swoich firm, by uczniowie na własne oczy przekonali się, jak wygląda produkcja.
O ile w Grudziądzu zawodu mechatronika można uczyć się w Zespole Szkół Technicznych, to szlifowanie warsztatu szwaczki, póki co, w naszym mieście nie jest możliwe. To ma się jednak zmienić. Grudziądzki Klaster Przemysłu Lekkiego zabiega o to, by od nowego roku szkolnego w jednej ze szkół średnich utworzyć klasę szwaczek.
Zbadano zapotrzebowanie rynku pracy na 2016 r.
Obok szwaczek i mechatroników „Barometr zawodów” wymienia jeszcze ponad 40 profesji, w których zabraknie pracowników w Grudziądzu w przyszłym roku. Na liście są m.in.: blacharze, mechanicy i lakiernicy samochodowi, farmaceuci, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci, masażyści, budowlańcy - tylko robotnicy i inżynierowie - robotnicy obróbki drewna, ślusarze, technicy elektrycy i informatycy, kierowcy.
Z brakiem kierowców boryka się np. MZK. - Mamy 4 wakaty - informuje Paweł Maniszewski, prezes spółki. - Problem z pozyskaniem kadry wynika z tego, że kurs na prawo jazdy kategorii „D” jest bardzo drogi. Poza tym to trudna i ciężka praca, a przede wszystkim odpowiedzialna.
A jakich fachowców w 2016 roku będzie zbyt wielu? „Barometr zawodów” przewiduje, że pracy nie znajdą: ekonomiści, kasjerzy, fotografowie, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, opiekunki dzieci i osób starszych, pracownicy administracyjni, specjaliści technologii żywności i żywienia, pracownicy biur podróży, spawacze ręczni, inżynierowie chemicy, biotechnolodzy, plastycy i dekoratorzy wnętrz.
Fakty
„Barometr zawodów” | To opracowanie, które przygotowali pracownicy „pośredniaków”, w oparciu o swoją znajomość lokalnych rynków pracy. Doświadczeniami wymieniali się podczas spotkań panelowych. W Grudziądzu odbyły się dwa takie spotkania. Pełne zestawienie prognoz zawodów deficytowych i nadwyżkowych na 2016 rok znaleźć można na: www.barometrzawodow.pl |
Grudziądzki Klaster Przemysłu Lekkiego | Zrzesza firmy: Sawex, PPHU Visscher-Caravelle Poland, Vadain International, PPH Sara, Lemigo, Gaja oraz Grudziądzki Park Przemysłowy, który jest koordynatorem projektu. W sumie firmy zrzeszone w Klastrze zatrudniają 1.715 pracowników. Z czego 1.100 to szwaczki. |
Bezrobotni w 2015r. w Grudziądzu |
|