Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zaplanowało Rok Księgi, czyli cykl wydarzeń wokół cennych manuskryptów

Czytaj dalej
Fot. Mat. organizatora \ Biblioteka Narodowa
Łukasz Gazur

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zaplanowało Rok Księgi, czyli cykl wydarzeń wokół cennych manuskryptów

Łukasz Gazur

Opactwo Benedyktynów przygotowało program kulturalny pod hasłem „Rok Księgi”. Zaplanowano m.in. warsztaty kaligrafii, a także pokaz cennych manuskryptów.

To właśnie z tynieckiego klasztoru wyszły jedne z najcenniejszych manuskryptów na ziemiach polskich. Dziś Graduał i Antyfonarz opata Mścisława lub Graduał Macieja Skawinki - jako tzw. obiekty skarbcowe - przechowywane są w Bibliotece Narodowej w Warszawie. I ze względów konserwatorskich nie są nigdy prezentowane publicznie. Ale w tym roku jeden z nich ma szansę pojawić się w Tyńcu (oczywiście, jeśli zostaną dopełnienia warunki bezpieczeństwa przewozu i ekspozycji) jako kulminacja „Roku Księgi”.

- Mamy już wstępną zgodę, by 21 i 22 lipca, przez dwa dni, móc zaprezentować Małopolanom którąś z tych wyjątkowych ksiąg - mówi Marta Sztwiertnia z Fundacji Chronić Dobro przy Opactwie Tynieckim. Wcześniej, 25 kwietnia, jako inauguracja całego roku wydarzeń kulturalnych, otwarta zostanie wystawa „W klasztornym skryptorium”.

Czytaj więcej:

  • czego będzie można dowiedzieć się podczas programu "Rok Księgi"?
  • kiedy odbędzie się Festiwal Rękopisów?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Gazur

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.