Opalane nie jest dla osób 50 plus

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Patrycja Wrocławska

Opalane nie jest dla osób 50 plus

Patrycja Wrocławska

Modzie na opalanie - bez umiaru i zabezpieczeń - możemy „zawdzięczać” fakt, że co 10 lat podwaja się w Polsce liczba osób zaatakowanych przez czerniaka. To najgroźniejszy z nowotworów skóry!

Czerniak to najbardziej niebezpieczny nowotwór skóry. Statystyki wskazują, że co roku chorobę tę wykrywa się u ponad 2 tys. Polaków. Niestety, śmiertelność z powodu tego nowotworu jest w naszym kraju o około 20 proc. wyższa niż w pozostałych krajach Europy. Dlatego tak ważne są badania pomagające we wczesnym wykryciu choroby – wcześnie wykryty czerniak może być całkowicie wyleczony!

Moda śmiertelnie groźna

To, między innymi, modzie na opalanie się – bez umiaru i zabezpieczeń – zawdzięczać możemy fakt, że co 10 lat podwaja się w Polsce liczba osób zaatakowanych przez czerniaka. Narażone są na niego głównie te osoby, w których rodzinie zdarzyły się przypadki zachorowań na ten nowotwór i mają dużą liczbę znamion barwnikowych („pieprzyków”). Podatne na wystąpienie czerniaka są także osoby o jasnej skórze, jasnych włosach (także rudych) i oczach, a także osoby piegowate, mające skłonność do oparzeń słonecznych lub te, które doświadczyły takich oparzeń przed laty.

Profilaktyka

Nie trzeba się wylegiwać na plaży, by być narażonym na silne promienie słoneczne. Nie unikniemy słońca idąc do pracy, na spacer czy spędzając weekend na działce.

Rzecz w tym, by skutecznie chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych skórę, głowę i oczy. Musimy więc unikać przebywania na słońcu w godzinach 11.00–16.00, smarować skórę kremem z „wysokimi” filtrami UVA i UVB (skuteczność zapewnią jedynie produkty firm, legitymujących się stosownymi testami dermatologicznymi), nosić okulary przeciwsłoneczne (uwagi co do ich jakości są podobne do tych dotyczących kremów) i nakrycia głowy. Pamiętać trzeba bowiem, że czerniak może się rozwinąć nie tylko na odkrytej skórze. Także na jej owłosionym fragmencie (stąd konieczne nakrycie głowy) oraz wszędzie tam, gdzie występują komórki barwnikowe, np. wewnątrz gałki ocznej, na błonie śluzowej narządów płciowych, odbytu a nawet w jamie ustnej. Przypomnijmy też o takiej „oczywistości” jak rezygnacja z opalania się w solarium

Jak wykryć czerniaka

Równie ważne jak profilaktyka w przypadku czerniaka jest wczesne wykrycie nowotworu. Tak jak zresztą perzy innych nowotworach przytłaczającą większość wcześnie wykrytych zmian można całkowicie wyleczyć.

Nowotwór lokujący się głównie na skórze można wykryć samemu. Częste samobadanie zalecane jest, oczywiście, szczególnie osobom ze wspomnianych wyżej grup ryzyka. Zalecić im też warto regularne (np. co pół roku) wizyty u dermatologa lub chirurga onkologa i, rzecz jasna, wtedy gdy zauważą niepokojące zmiany w zagrożonych czerniakiem miejscach. Warto też korzystać z akcji diagnostycznych.

Patrycja Wrocławska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.