Opel w Gliwicach zmniejszy produkcję. Kolejna grupa pracowników będzie oddelegowana do pracy w Niemczech

Czytaj dalej
Monika Chruścińska-Dragan

Opel w Gliwicach zmniejszy produkcję. Kolejna grupa pracowników będzie oddelegowana do pracy w Niemczech

Monika Chruścińska-Dragan

Opel Manufacturing Poland w Gliwicach przekazał pracownikom, że zamierza znacząco obniżyć produkcję, a co za tym idzie, kolejna grupa polskich pracowników fabryki oddelegowana zostanie do pracy w niemieckich zakładach koncernu - informują w kolejnym piśmie od premiera Mateusza Morawieckiego związkowcy Sierpnia 80.

- To oznacza degradację tego zakładu - alarmują związkowcy.

Załoga fabryki Opla w Gliwicach już od lutego pracuje na dwie, a nie jak wcześniej na trzy zmiany. Część swoich pracowników delegowała też do zakładów Opla w Niemczech. Z kolei w Tychach i w Bielsku-Białej likwidowane są zakłady spółki pracującej dla koncernu Fiata, zajmującej się przygotowaniem linii do produkcji nowych modeli samochodów.

W rezultacie związkowcy postanowili dwa tygodnie temu po raz pierwszy zwrócić uwagę premiera na niepokojącą sytuację w branży. W piątek wysłali do Morawieckiego kolejny list.

Tym razem donosząc także, że w Gliwicach planowane jest kolejne cięcie produkcji i delegowanie kolejnych polskich pracowników do zakładów w Niemczech. - To oznacza degradację tego zakładu - zaznacza w liście Bogusław Ziętek, szef WZZ Sierpień 80.

Opel nie komentuje
Przedstawiciele Opla rewelacji związkowców nie zechcieli skomentować, a wszelkie zmiany wprowadzone w gliwickiej fabryce od początku roku tłumaczą wzmacnianiem konkurencyjności zakładu na rynku.

- Fabryka przeszła na system dwuzmianowy, dostosowując w ten sposób wielkość produkcji do rynku. Aby odpowiedzialnie zarządzać nadwyżką zatrudnienia, wprowadzono też korzystny program dobrowolnych odejść, z którego skorzystało ponad 190 pracowników, a także trwające czasowe oddelegowania do innych jednostek firmy - przypomina Agnieszka Brania, przedstawicielka gliwickiej fabryki.

W dalszej części:

  • Co ogłosił w Genewie Sergio Marchionne
  • Jaka atmosfera panuje w fabrzce Fiata w Tychach
  • Jaki pomysł na rozwiązanie problemu mają związkowcy
Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Chruścińska-Dragan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.