Opinie o maturze z polskiego. Jak trzeba było napisać maturę 2016 z języka polskiego? MATURA 2016
Matura 2016 z języka polskiego poziom podstawowy rozpracowana. Jak trzeba było napisać egzamin maturalny z języka polskiego poziom podstawowy? Na gorąco. Na podstawie relacji maturzystów znamy pytania i, z pomocą polonistów, ustaliliśmy odpowiedzi. Czekamy na arkusze CKE.
MATURA 04.05.2016 - JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY. CO BYŁO NA MATURZE Z POLSKIEGO? - TUTAJ OPUBLIKUJEMY ARKUSZ CKE, TEMATY WYPRACOWAŃ, PYTANIA I PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI. MATURA 2016 NA ŻYWO
Matura 2016: Język polski - poziom podstawowy.
1. Czytanie ze zrozumieniem. Tekst o „Lalce” mówiący o dylematach moralnych ludzkiej egzystencji. Należało napisać streszczenie tego tekstu i przedstawić dwa niespełnione marzenia Rzeckiego (Rzecki marzył m.in. o powrocie Napoleona do władzy i żeby było, jak kiedyś oraz o tym, by Wokulski był szczęśliwy).Matura 2016: Język polski - poziom podstawowy.
2. Czytanie ze zrozumieniem. Dwa teksty na temat języka internautów mówiące o tym, że jest to połączenie mowy i pisma, że język internetowy jest kolejnym językiem, którego się uczymy. I że z językiem internetowym jest tak, jak z fast foodami, które rozwijają się i zdobywają swoich zwolenników, ale wielka sztuka kulinarna i tak nie ginie. Drugi tekst był bardziej suchy. Należało m.in. porównać oba teksty i powiedzieć, który jest bardziej osobisty i co na to wskazuje (na to wskazują wyrażona opinia oraz emocje). Wśród pytań do tekstu był nowy związek frazeologiczny „aż ciśnie się na klawiaturę”. Należało podać związek pierwotny („aż ciśnie się na usta”) i wytłumaczyć jego znaczenie.Matura 2016: Język polski - poziom podstawowy.
3. Temat wypracowania: Rozważyć problem: „Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia?” w oparciu o podany fragment z IV części „Dziadów” (rozmowa Gustawa z księdzem) i innych tekstów kultury. Należało zająć stanowisko na tak lub nie i odnieść się do takich tekstów, jak „Cierpienia młodego Wertera”, „Pan Tadeusz”, „Lalka”, „Romeo i Julia”, „Ludzie bezdomni , „Orfeusz i Eurydyka”. Można było też przywołać filmy, jak np. „Titanic”, „Angielski pacjent” czy „Pożegnanie z bronią”.Matura 2016: Język polski - poziom podstawowy.
4. Interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta „Dałem słowo” z ostatniego tomiku pt. „ Epilog burzy” napisanego krótko przed śmiercią autora, bardzo refleksyjnego będącego pożegnaniem z życiem.Matura 2016: Język polski - poziom podstawowy.
5.Kluczowe jest tu zawarte w tytule „słowo”. Dałem słowo, czyli przyrzekłem, przysięgałem, że dochowam. Jest w tym wierszu odwołanie do ważnych momentów w życiu, jak matura, wojsko… „Słowo” w tytule podkreśla, jak ważne było ono w życiu i twórczości poety, który jest poetą dziedzictwa („Na początku było Słowo”, z Ewangelii św. Jana). Użycie formy przeszłej („Dałem słowo”) jeszcze bardziej wzmacnia jego wagę. To znaczy, że nie ma odwołania. Słowo się rzekło.
Matura z polskiego 2016: Jakie były pytania na teście z polskiego? POZIOM PODSTAWOWY
Matura 2016: język polski, wiersz Herberta
"Dałem Słowo"
byłem bardzo młody
i rozsądek doradzał
żeby nie dawać słowa
mogłem śmiało powiedzieć
namyślę się jeszcze
nie ma pośpiechu
to nie rozkład jazdy
dam słowo po maturze
po służbie wojskowej
kiedy zbuduję dom
ale czas eksplodował
nie było już przedtem
nie było już potem
w oślepiającym teraz
trzeba było wybierać
więc dałem słowo
słowo –
pętla na szyi
słowo ostateczne
w rzadkich chwilach
kiedy wszystko staje się lekkie
przechodzi w przezroczystość
myślę sobie:
„słowo daję
chętnie bym
cofnął dane słowo”
trwa to krótko
bo oto – skrzypi oś świata
mijają ludzie
krajobrazy
kolorowe obręcze czasu
a dane słowo
ugrzęzło w gardle"
CO NA POLSKIM NA MATURZE?
JUŻ JASNE DZIADY I LALKA i HERBRT ODPOWIEDZI I KOMENTARZE
Tweety o matura
Matura 2016. Pełny serwis dla maturzysty o egzaminach HARMONOGRAM, TERMINARZ, PORADY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, PRZECIEKI, OPINIE NAUCZYCIELI
CO NA POLSKIM NA MATURZE? ZOBACZ ARKUSZE PYTAŃ
Matura 2016 - przygotowania last minute oraz informacje