Orbán tłumaczył Kaczyńskiemu, jak radzić sobie z krytyką Brukseli? [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Mateusiak
Tomasz Plaskota

Orbán tłumaczył Kaczyńskiemu, jak radzić sobie z krytyką Brukseli? [wideo]

Tomasz Plaskota

Eksperci z Polski i Węgier sądzą, że spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbánem jest ważne wobec wyzwań stojących przed oboma krajami.

W Polsce i na Węgrzech media i eksperci zastanawiają się, jakie znaczenie dla obu krajów oraz dla Europy miało środowe, sześciogodzinne spotkanie premiera Węgier Viktora Orbána z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. O szczegółach rozmów nie poinformowano. Wiele wskazuję na to, że politycy ustalili wspólną strategię wobec Unii Europejskiej.

Węgierski ekspert Csaba Kiss powiedział w rozmowie z „Polską The Times”, że spotkanie jest ważne choćby w obliczu problemów, wobec których stają oba kraje i Europa. Chodzi zwłaszcza o kwestię napływu imigrantów. - Nagle stało się jasne, że współpracując, łatwiej bronić wspólnych interesów - mówi Kiss. Dodaje, że spotkanie powinno również wzmocnić współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Kiss dodaje również, że jednym z najważniejszych punktów relacji polsko-węgierskich może być współpraca energetyczna. W spotkaniu w Niedzicy uczestniczył Piotr Naimski, pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznych urządzeń energetycznych.

Politolog prof. Kazimierz Kik również uważa, że to dobrze, że doszło do spotkania. - Lepiej dla Polski będzie, jeżeli będzie uzgadniać stanowisko z państwami Europy Środkowej. Łączą nas zbliżone interesy, jesteśmy państwami o podobnym poziomie rozwoju gospodarczego, społecznego i uzależnienia od Brukseli. Nasze stanowisko powinniśmy najpierw ustalać w regionie, później przedstawiać je na forum unijnym - powiedział prof. Kik Agencji Informacyjnej Polska Press.

Jeden z opiniotwórczych węgierskich portali Hvg.hu napisał, że politycy prawdopodobnie us-talili wspólne stanowisko przed spotkaniem Orbána z Cameronem. Tematem rozmów według portalu miała być również polska strategia obrony przed atakami Komisji Europejskiej.


K. Marcinkiewicz: J. Kaczyński chce wykonać podobną rewolucję, jak Orban. źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Orbán ma praktykę w ich odpieraniu, po tym jak jego partia Fidesz objęła władzę w 2010 r. Wprowadził zmiany, które komisja ostro krytykowała, m.in. ustawę medialną. Prawdopodobnie podczas kilkugodzinnych rozmów politycy poruszyli obowiązek przyjęcia uchodźców nałożony przez UE.

Na 19 stycznia w Parlamencie Europejskim jest planowana debata o sytuacji w Polsce. - Będziemy aktywni w trakcie tej debaty i przedstawimy swoje stanowisko, a także swoje racje - mówiła wczoraj w Radomiu premier Beata Szydło.

Podczas rozmów mogło również dojść do ustalenia szczegółów wizyty premier Beaty Szydło, która odwiedzi Budapeszt w lutym.

Spotkanie kończy spekulacje o konflikcie na linii Kaczyński - Orbán, o którym mówiono, kiedy w lutym 2015 r. prezes PiS nie przyjął zaproszenia na spotkanie z Orbánem, który przyjechał wtedy do Warszawy krótko po tym, jak Rosja i Węgry osiągnęły porozumienie dotyczące kontraktu gazowego.

- W Polsce trwała kampania wyborcza i doskonale rozumiem, że prezes Kaczyński nie miał ochoty spotykać się w tym czasie z Viktorem Orbánem - dodaje Csaba Kiss.

Rozmowy toczyły się w symbolicznym miejscu, jakim dla historii obu narodów jest Niedzica, która była najbardziej wysuniętym na północ punktem Węgier. W 1412 r. znalazła się w granicach Rzeczypospolitej jako zastaw pożyczki, której król Władysław Jagiełło udzielił królowi węgierskiemu Zygmuntowi Luksemburczykowi.

Tomasz Plaskota

Tomasz Plaskota

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.