Osiągnięcia w nauce się liczą, ale nie będą mieć wpływu na wynagrodzenia - wprowadza to ustawa Gowina
Bydgoskie, państwowe szkoły wyższe dostosowują się do zmiany przepisów. Statuty uczelni niebawem zostana zatwierdzone przez ich senaty. Potem powołane zostaną nowe rady.
Ustawa 2.0 prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 roku wymusiła na władzach uczelni wprowadzenie zmian m.in. w strukturze, organizacji pracy, sposobach finansowania oraz przebiegu kariery zawodowej pracowników naukowych i dydaktycznych.
Statuty i autonomia
W bydgoskich uczelniach trwają parce nad nowymi statutami. Przypomnijmy, że kilka tygodni temu (o czym pisaliśmy) zagrożona była autonomia bydgoskiego Collegium Medicum, które jest częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wstępny projekt statutu UMK zakładał, że collegium nie będzie samodzielne a wszystkie jego podstawowe wydziały znajdą się bezpośrednio w strukturach toruńskiej uczelni. W Bydgoszczy miano kształcić jedynie doktorantów. Władze UMK zamierzały wprowadzić nową funkcję, czyli stanowisko prorektora ds. klinicznych, o bardzo zawężonym zakresie odpowiedzialności (bez nadzoru nad administracją CM). Oznaczałoby to likwidację dotychczasowej funkcji prorektora do spraw Collegium Medicum.
Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień