Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dorota Witt

"Ostatnia przystań". Miejsce, gdzie psiaki mają szansę na godną starość i śmierć

Pewnego razu kilkoro nastolatków postanowiło upiększyć psom ogród. Tak powstał mural z nazwą fundacji. Potrzebni są też wolonatrariusze, którzy pomogliby Fot. Dariusz Bloch Pewnego razu kilkoro nastolatków postanowiło upiększyć psom ogród. Tak powstał mural z nazwą fundacji. Potrzebni są też wolonatrariusze, którzy pomogliby w pracy fundacji na co dzień
Dorota Witt

Pobudka jest przed szóstą. Ale nie ma czego żałować. W tym domu i tak nie da się spać, bo albo ktoś chrapie, albo dyszy. Ten, który niedowidzi, potyka się, gdy idzie w nocy napić się wody, a ten, który niedosłyszy, piekli się, że ni stąd, ni zowąd przewraca się na niego ten niedowidzący.

A jeszcze tamtemu trzeba co jakiś czas zmierzyć cukier (z cukrzycą nie ma żartów!).
Śniadanie jest około siódmej. Cóż, napełnienie 17 wyszorowanych i wyparzonych jeszcze wieczorem misek trochę trwa. Trzeba zadbać, by stanęły dokładnie na swoich stałych miejscach, bo nie każdy chce jeść śniadanie z każdym, a o konflikt nietrudno.
- Rywalizują o naszą uwagę. Każdy choć przez chwilę chciałby być w centrum: i ten z krótszą nogą; i ten z rakiem trzustki; ta, która jest tak słaba, że o własnych siłach nie wychodzi z domu; i ten, który ma tyle energgii, że do domu potrafi wejść taranem, nie otwierając drzwi. Mają tu jak w domu - mówi Monika. Razem z Rafałem, swoim życiowym partnerem, i siostrą Pauliną prowadzą Fundację „Ostatnia Przystań” we Wtelnie pod Bydgoszczą. Trzy lata temu sprowadzili się do domu na wsi. Duży ogród - to był warunek konieczny, bo ich podopieczni potrzebują spokoju i przestrzeni. Swoje w życiu przeszli.

Bohaterka bez nogi

Pierwszy był Bary. Poprzedni właściciel siedliska zwyczajnie zostawił go na podwórzu przywiązanego do budy. Stary był, niepotrzebny. Dziś mieszka tu już 17 psich seniorów. Niektóre czworonogi są w niezłej kondycji, inne potrzebują opieki i w dzień, i w nocy.

W dalszej części artykułu:

Losy pupili, którymi opiekują się prowadzący Fundcję "Ostatnia Przystań". Skąd się wzięły psiaki, co wcześniej przeżyły? Jak żyje się z 17 podopiecznymi, schorowanymi, starymi zwierzętami?

Zapraszamy do lektury!

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.