Owocowe koło gospodyń w Węgiersku
Owoce na torcie, a może tort w postaci śliwy lub jabłoni? To słodkie propozycje pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Węgiersku Trwa plebiscyt „Pomorskiej” dla KGW. Przedstawiamy uczestniczki
„Pewnego razu przez osadę położoną niedaleko golubskiego zamku przejeżdżał magnat węgierski. Jadąc pustkowiem, zauważył stare drzewo śliwy. Zachwycony tym widokiem wysiadł z karety, by zerwać kilka śliwek. Tak mu zasmakowały, że rozkazał rycerzom zerwać wszystkie owoce i zrobić z nich wino. Polecił też, by w ogrodzie posadzić wiele drzewek śliwki węgierki. Na pamiątkę nazwał osadę Węgiersk”. Taką legendarną opowieścią przedstawiają swoją wioskę panie z KGW w Węgiersku.
Postanowiły wykorzystać nazwę wsi i powołały do życia Owocową Wioskę - jedną z 12 wiosek tematycznych w Kujawsko-Pomorskiem. W sąsiedztwie istnieje Wioska Maciejowej Duszy, czyli Macikowo, z którym obok KGW z Podzamku Golubskiego czy Skępego panie najczęściej współpracują.
Węgiersk leży w gminie Golub-Dobrzyń. Istniejącemu tu kołu gospodyń przewodniczy Małgorzata Kamińska. Panie od niespełna 4 lat mają swoją siedzibę w remizie. Udzielają się seniorki i nastolatki. Już 18 osób.
- Głównym zadaniem naszej działalności jest kultywowanie tradycji ziemi dobrzyńskiej - mówi Małgorzata Kamińska. - Posiadamy komplety strojów stylizowanych na stroje kujawskie - dodaje z dumą. Niebiesko-biało-czerwone ubiory panie przywdziewają na jarmarki i wszystkie większe wyjścia. Wykorzystały je także podczas inscenizacji wesela dobrzyńskiego, którą zorganizowały.
- Ze względu na legendę naszej miejscowości jesteśmy Owocową Krainą. Skupiamy się na działaniach wokół owoców. W 2013 realizowaliśmy projekt „Chrońmy sady naszych przodków”, w ramach którego odbyły się zajęcia na temat uprawy, szczepień drzew oraz nasadzenia w ogrodach członkiń 100 drzew starych odmian. W tym roku zbierzemy pierwsze owoce - zapowiada przewodnicząca KGW w Węgiersku.
- Odbyły się również warsztaty kulinarne, przygotowaliśmy przepisy dań z owocami. Przyjmujemy wizyty studyjne. Dziewczyny działające wokół wsi owocowej opracowały grę terenową oraz zrobiły własnoręcznie owocowe domino. Spotykamy się na wielu warsztatach związanych ze świętami (Boże Narodzenie czy Wielkanoc), wykonujemy ozdoby i dekoracje. Bierzemy udział w lokalnych przedsięwzięciach, tj. Święto Wsi w Ciechocinie - wymienia obszary działalności mieszkanek swojej wsi Małgorzata Kamińska.
Najbliższe plany?
- Będziemy razem z Radą Sołecką, OSP i Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Wsi Węgierska i Macikowa upiększać naszą miejscowość w nasadzenia roślin - zapowiada Kamińska.