Pacjenci nie wiedzą, które szpitale najlepiej leczą
Chorym brakuje informacji o jakości terapii oferowanej przez szpitale. Powstające rankingi nie służą pomocą, bo nie uwzględniają wielu znanych placówek.
W opublikowanym właśnie rankingu „Bezpieczny Szpital 2017”, przygotowanym przez „Rzeczpospolitą” i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, wśród setki najlepszych lecznic oferujących wieloprofilową pomoc znalazło się dziesięć małopolskich placówek. Najwyżej został oceniony krakowski szpital Rydygiera (13. pozycja), w zestawieniu uwzględniono także m.in. szpital powiatowy w Suchej Beskidzkiej (20.). Miejsca w złotej setce zabrakło za to dla krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego.
PRZECZYTAJ KOMENTARZ IWONY KRZYWDY: Gdzie najlepiej leczą? Najlepsze szpitale trzeba znaleźć i nagrodzić
Najważniejsza regionalna lecznica – jesienią uznana za jeden z trzech najlepszych szpitali chirurgicznych w rankingu „Wprost” – na czas nie wypełniła bowiem ankiety, która posłużyła do stworzenia zestawienia bezpiecznych szpitali i w ogóle nie została poddana ocenie ekspertów.
– Tego rodzaju rankingi na pewno są prestiżowe z punktu widzenia uwzględnionych w nich placówek, dla pacjentów nie są jednak pomocne – uważa Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej Osób Młodych Alivia. – Nadal nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć zgłaszającym się do nas chorym na pytanie, który szpital w Polsce najlepiej leczy raka – dodaje.
Przeczytaj:
- czy robienie rankingów najlepszych szpitali ma sens?
- czy ministerstwo zdrowia będzie badało skuteczność leczenia polskich szpitali?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień