Tomasz Trepka

Padł strzał i rozpoczęło się piekło. Bitwa pod Słupią Pacanowską

Uczniowie ze szkoły w Ratajach Słupskich, w gminie Pacanów w powiecie buskim, przed pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Słupią Pacanowską. Fot. archiwum Uczniowie ze szkoły w Ratajach Słupskich, w gminie Pacanów w powiecie buskim, przed pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Słupią Pacanowską.
Tomasz Trepka

Obwód stopnicki Batalionów Chłopskich należał do najaktywniejszych, które prowadziły walkę z niemieckim okupantem. Początki konspiracji ludowej na tym terenie sięgają już jesieni 1939 roku. Na początku stycznia 1940 roku odbyło się spotkanie, które zapoczątkowało stworzenie koncepcji prowadzenia działalności niepodległościowej.

„Postanowiono przede wszystkim nawiązać kontakty z działaczami ludowymi, rozwinąć propagandę, zdobywać broń, przyciągać oficerów i podoficerów, usprawniać zdobywanie informacji itp.” – pisał autor książek poświęconych konspiracji ludowej doktor Janusz Gimtruk.

Oddział „Piotra”

Wśród pierwszych konspiratorów w rejonie Stopnicy oraz Buska-Zdroju był Piotr Pawlina pseudonim Piotr, Wolski.

Wśród pierwszych konspiratorów w rejonie Stopnicy oraz Buska-Zdroju był Piotr Pawlina pseudonim Piotr, Wolski. Dowiedz się, jak działał. Przeczytaj też jak przebiegało dramatyczne w skutkach starcie z Niemcami w Słupi Pacanowskiej.

 

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.