Pałac w Ostromecku woła o remont. Tynk odpada ze ścian. Jest nadzieja...

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Hanna Walenczykowska

Pałac w Ostromecku woła o remont. Tynk odpada ze ścian. Jest nadzieja...

Hanna Walenczykowska

W Pałacu Nowym wyremontowano już piwnice, parkiety, dach i gzymsy oraz wymieniono instalację elektryczną. Remont będzie kontynuowany przez miasto a nie przez Miejskie Centrum Kultury, które nim administruje.

Zespołem Pałacowo-Parkowym w Ostromecku zawiaduje bydgoskie Miejskie Centrum Kultury. Od kilku lat jego właścicielem jest miasto. Niestety, stan elewacji (od strony parku) Pałacu Nowego jest nadal tragiczny. 

Czytelnicy martwią się

- Taras i schody od strony zabytkowego parku zostały zniszczone, tynk odpada ze ścian, kolumny są popękane – mówią nasi Czytelnicy, którzy byli w Ostromecku. Po wizycie, bardzo zaniepokojeni, zadzwonili do redakcji.

- Ubytki tynku są zauważalne jedynie od strony parku. Część frontowa wygląda dobrze – relacjonuje pan Arkadiusz, bydgoszczanin, który często odwiedza Ostromecko. - Lubię spacery po parku i dlatego tak bardzo denerwuje mnie widok sypiących się tynków zabytkowego pałacu. Masakrycznie wygląda odpadająca płatami farba, popękane ściany, całe w pajęczynach...

O fatalnym stanie obiektu pisaliśmy już wiele razy.

Harmonogram pracy

W ubiegłym roku okazało się, że Pałac Nowy objęty został wieloletnim programem remontowym. Zgodnie z przyjętym harmonogramem prace potrwają do końca 2021 roku.

- W ramach planowanych inwestycji w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku  przewiduje się modernizację tarasów zewnętrznych Pałacu Nowego – informuje nas Marta Stachowiak, rzecznik Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Nowym inwestorem będzie miasto Bydgoszcz, a nie jak dotychczas Miejskie Centrum Kultury. W związku z tą zmianą trwają uzgodnienia formalne. Po przeniesieniu na miasto stosownych pozwoleń, przystąpimy do ogłoszenia przetargu na realizację robót. Na to zadanie zostało zabezpieczone w budżecie ponad 600 tysięcy złotych.

Marta Stachowiak dodaje, że 1 października zakończona została renowacja budynku zabytkowego nr 1 – Pałacu Nowego, która  obejmowała m.in. naprawę parkietów na parterze i piętrze obiektu, remont piwnicy, wymianę tynków wewnętrznych oraz posadzek.
- W 2018 roku w pierwszym etapie remontu Pałacu Nowego wymieniona została również instalacja elektryczna w cukierni, wyremontowaliśmy dach, gzymsy i tarasy znajdujące się nad salą balową oraz taras ośmiokątny – wylicza Kuba Ignasiak, specjalista do spraw promocji Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

Przypominamy

Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku jest obiektem ogromnym i niezwykle cennym artystycznie oraz historycznie. Zawiera dwa zabytkowe pałace - większy - klasycystyczny oraz mniejszy, wybudowany w stylu saskiego rokoka przez kasztelana płockiego Bogdana Mostowskiego. Obydwa pałace są teraz własnością miasta Bydgoszczy. Starszy z nich rokokowy został przekazany 26 czerwca 2008 roku przez Filharmonię Pomorską samorządowi miasta Bydgoszcz. Sejmik Województwa Kujawsko - Pomorskiego wyraził zgodę na przekazanie zabytkowego Pałacu w formie darowizny w 2007 roku. Ponadto, na terenie zespołu jest sanktuarium cmentarne rodu Alevensleben, 40 hektarowy park angielski i włoski oraz dwa stawy.

Dodatkowo, z zespole działa hotel, restauracja i ekspozycja muzealna w Pałacu Starym (fortepiany, malarstwo, rzeźba, rzemiosło). Pałac Stary znajduje się w doskonałym stanie.

W okresie wiosenno - letnim w parku odbywają się imprezy plenerowe: koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, warsztaty, konkursy i działania plastyczne, plenerowe spotkania z poezją, imprezy rekreacyjno-sportowe. Na tarasie budynku podczas weekendów czynna jest letnia kawiarenka. Jesienią i zimą przestronne wnętrza Pałacu Nowego i Starego stwarzają doskonałą okazję do organizowania aukcji dzieł sztuki, recitali muzycznych oraz okolicznościowych bali.

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.