Jarosław Reszka

Palący problem składowisk odpadów. Tak się robi biznes na gumie i plastiku

Składowisko na terenie dawnych zakładów Boruta w Zgierzu koło Łodzi dogaszane przez strażaków po pożarze Fot. Krzysztof Szymczak Składowisko na terenie dawnych zakładów Boruta w Zgierzu koło Łodzi dogaszane przez strażaków po pożarze
Jarosław Reszka

W środku Osielska, jednej z najzamożniejszych w Polsce, modnej, stale zwiększającej liczbę mieszkańców gminy, może powstać zakład przetwórstwa odpadów z plastiku i gumy. Gmina nie widzi w tym zagrożenia.

Kłęby czarnego dymu pojawiły się nad Łabiszynem w niedzielę, 13 maja, krótko przed północą. Paliły się dwie hale produkcyjne i sterty składowanych na placu przed halami materiałów celulozowych i innych odpadów. Odpady były półproduktem do wyrobu paliwa alternatywnego, które powstawało w halach. Dogaszania ognia trwało wiele dni. Strażacy cały czas polewali wodą baloty odpadów, a ogień i tak wypełzał na wierzch. Trujący dym spowodował, że trzeba było ewakuować 10 mieszkańców domu, który stoi w pobliżu zakładów. Pożar zagroził też Puszczy Bydgoskiej.

Dwa tygodnie później, również w niedzielę, sterty odpadów zapłonęły na południu Polski, w Trzebini koło Chrzanowa. Wyglądało to podobnie jak w Łabiszynie. Nad miejscem pożaru unosił się słup ciemnego, trującego dymu, a strażacy dogaszali pożar przez kilka dni. W tym przypadku ogień pojawił się na terenie byłej przetwórni odpadów gumowych, ogarniając m.in. stare opony, plastik i szmaty.

Pożary dziwnie podobne

Dzień wcześniej zapłonęło składowisko odpadów w małopolskich Gorlicach. Trzeba tam było gasić wysokie do 5 metrów hałdy opon i plastiku. Po pożarze Jakub Pawłowski w „Rzeczpospolitej” napisał, że zdaniem ekspertów, śmieci wcale nie płoną w Polsce z przypadku.„- Kiedy zabezpieczenia przeciwpożarowe w magazynach lub na składowiskach zawodzą najczęściej? Dziwnym trafem są to weekendy lub dni wolne od pracy - zwraca uwagę Jerzy Ziaja, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Recyklingu. I podkreśla, że scenariusz takich incydentów jest zazwyczaj bardzo podobny. Ogień wybucha późnym wieczorem lub nad ranem, a płomienie pojawiają się tam, gdzie przechowywana jest frakcja wysokokaloryczna, tj. opony czy tworzywa sztuczne”. Jakby w odpowiedzi na ten artykuł w miniony weekend zapłonęło składowisko w Zgierzu, a w poniedziałek we Wszedzieniu koło Mogilna. Łącznie było już około 60 tego typu pożarów w tym roku. We wtorek na ten temat naradzał się rząd. Premier wydał wojnę mafii śmieciowej.

W dalszej części artykułu m.in.

 • Jakie odpady maja byś składowane na wysypisku w Osielsku?
 • Co oznaczją kody odpadów?
Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Jarosław Reszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.