Pamiętnik z czasów wojennej grozy

Czytaj dalej
Fot. Zbiory rodziny Guri
Małgorzata Szlachetka

Pamiętnik z czasów wojennej grozy

Małgorzata Szlachetka

„Lublin robił wrażenie wielkiego mrowiska, w które ktoś kij wsadził” - tak zaczynają się wspomnienia lubelskiej Żydówki Idy Gliksztejn. Zostały opublikowane ponad 70 lat od zakończenia II wojny światowej.

Do rąk czytelników trafiło właśnie pierwsze wydanie książki niezwykłej: „Pamiętnik z czasów wojny” Idy Gliksztejn. Wydał go Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie.

- To jest najdłuższy, znany nam tekst, dotyczący zagłady Żydów w Lublinie, od momentu wybuchu wojny do stycznia 1943 roku. Ida Gliksztejn była w obu lubelskich gettach: na Podzamczu i na Majdanie Tatarskim.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Szlachetka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.