Pani mecenas z Torunia wyłudziła ponad 100 tys. zł od tych, którzy jej zaufali

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Małgorzata Oberlan

Pani mecenas z Torunia wyłudziła ponad 100 tys. zł od tych, którzy jej zaufali

Małgorzata Oberlan

Maria J. pożyczyła od osób, które reprezentowała jako adwokat, 102 tys. zł. Sąd Rejonowy uznał, że od początku nie zamierzała oddać pieniędzy i skazał ją na rok i dwa miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Prokuratura apeluje. „Nie powinna być adwokatem” - podkreśla.

Maria J. ma 68 lat i jest znaną, wziętą adwokatką. Niestety, nadużyła zaufania tych, którzy powierzyli jej swoje sprawy. Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum Zachód oskarżyła ją o oszukanie 4 swoich klientów (art. 286 kk). W jaki sposób?

- Pożyczyła od tych osób łącznie 102 tys. zł i pieniędzy nie oddała. Za każdym razem wykorzystywała zaufanie, jakim z racji wykonywanego zawodu obdarzali ja klienci. Od początku nie miała zamiaru zwracać pożyczek. Wiedziała, że nie ma na to realnych możliwości - mówi prokurator Bartosz Wieczorek.

Prokuratura podejrzewa, że ofiar Marii J. może być więcej. Udowodnić udało się cztery przypadki. Inni oszukani mogą się po prostu wstydzić. 9 października ub.r. Sąd Rejonowy w Toruniu uznał adwokatkę winną zarzucanych jej czynów i skazał na rok i 2 miesiące więzienia, w zawieszeniu na 3 lata próby. Do tego ukarał grzywnami i polecił oddać pożyczki. Z tym Maria J. ma kłopot i pokrzywdzeni pozywają ją na drodze cywilnej.

- Ta pani nie powinna być już adwokatem. Odwołaliśmy się od wyroku, bo nie orzeczono zakazu wykonywania zawodu przez Marię J., a to kluczowa sprawa - mówi prokurator.

Losy pani mecenas rozstrzygnie w czerwcu Sąd Okręgowy w Toruniu. Tymczasem środowisko adwokackie w jej ocenie jest podzielone...

Adwokat Ewa Wielińska, rzeczniczka Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu, przekazała nam, że w opisywanej przez nas sprawie toczy się postępowanie przed sądem dyscyplinarnym Izby Adwokackiej w Toruniu.

„Podwójnie niemoralne”

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.