Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pani Sylwia Dullin wydała książkę i zaprasza na albumowe spotkanie we wtorek, 9 października do Książnicy

Czytaj dalej
Fot. archiwum rodzinne
Sylwia Dullin

Pani Sylwia Dullin wydała książkę i zaprasza na albumowe spotkanie we wtorek, 9 października do Książnicy

Sylwia Dullin

Dobrze znana naszym Czytelnikom pani Sylwia Dullin spisała i wydała historie rodzinne, osobiste, które przeplatają się z barwnym, często zaskakującym obrazem dawnego Torunia.

- Nazywam się Sylwia Dullin i jestem rodowitą torunianką. Urodziłam się w niedzielne popołudnie 7 grudnia 1930 roku, w domu mojej babci Pelagii Czecha-kowej przy Rynku Nowomiejskim numer 1 jako córka Eleono-ry Dullin z domu Czechak i Edmunda Dullin - tak rozpoczyna opowieść o swojej rodzinie, o życiu swoich sąsiadów, o tym wszystkim, co działo się wokół Rynku Nowomiejskiego, pani Sylwia Dullin. - Poród był bardzo ciężki i z trojaczków przeżyłam tylko ja. Następnego dnia po moich narodzinach, czyli 8 grudnia, w święto Matki Boskiej zostałam ochrzczona w kościele św. Jakuba. (...) Zaraz po chrzcie zostałam zaniesiona przez gospodynię babci, Różę, do prababci Pauliny Winiarskiej, która mieszkała w domu swojego syna przy Rynku Nowomiejskim numer 27. Prababcia jako najstarsza z rodu pobłogosławiła mnie i oddała pod opiekę Matce Boskiej Nieustającej Pomocy. (...) Zapamiętałam ją jako kobietę w czarnej, długiej sukni, z charakterystycznym krzyżem na szyi, który nosiła od czasów powstania styczniowego (zabrała go ze sobą do grobu...) Na palcu prawej ręki, przy ślubnej obrączce, miała srebrny pierścionek z Orłem i Pogonią.

Sylwia Dullin (pierwsza z lewej) z koleżankami z pracy w Książnicy
archiwum rodzinne Sylwia Dullin (pierwsza z lewej) z koleżankami z pracy w Książnicy

Szmat czasu...

Pani Sylwia Dullin spisała i wydała w formie książkowej historie rodzinne, osobiste. Obejmują ona szmat czasu, od lat przed pierwszą wojną światową po dziś.

Książkę poza licznymi zdjęciami wzbogacają wyimki z ówczesnych gazet, przywołujące klimat tamtych dni, a przede wszystkim bardzo obszerne przypisy Sylwii Grochowiny, układające się w w odrębną, a jednocześnie uzupełniająca opowieść o mieszkańcach dawnego Torunia. Oddajmy jeszcze głos pani Sylwii Dullin.

Sylwia Dullin (pierwsza z lewej) z koleżankami z pracy w Książnicy
archiwum rodzinne Stary Rynek Nowomiejski w Toruniu wydaje się wciąż taki jak na zdjęciach sprzed wielu, wielu lat, ale życie toczy się jakby inaczej...

- W zasadzie, od urodzenie do dzisiaj nie zmieniłam miejsca zamieszkania. Moi dziadkowie Pelagia i Antoni Czechakowie przenieśli się ze Starego Miasta, gdzie zamieszkiwali i mieli restaurację na ulicy Chełmińskiej, na Nowy Rynek 1. Wydzierżawili tutaj restaurację, a w krótkim czasie odkupili całą posiadłość, składającą się z dwóch domów gotyckich. Przystąpili do przebudowy. Przebudowy dokonali toruńscy budowniczowie Rosenau i Wichert, w bardzo krótkim czasie - od marca do listopada 1910. Powstała duża parcela z dwunastoma mieszkaniami lokatorskimi i czterema sklepami.

Sylwia Dullin (pierwsza z lewej) z koleżankami z pracy w Książnicy
archiwum rodzinne Dziadkowie Pelagia i Antoni Czechakowie z córkami w domowym salonie

W listopadzie dziadkowie otworzyli własną restaurację i hotelik. Na całym pierwszym piętrze urządzili swoje mieszkanie według ówczesnej mody. Musiało posiadać sypialnie, jadalnię, pokój gościnny i obowiązkowo salon, który był wizytówką statusu majątkowego rodziny.

Pozostało jeszcze 32% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Sylwia Dullin

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.