Ojciec Święty Franciszek przeszedł przez Bramę Miłosierdzia. Było to symboliczne rozpoczęcie czuwania, które odbywa się na Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie zgromadziło się już ponad 1,6 mln uczestników, a liczba ta może się zwiększyć. Wśród zgromadzonych gości jest prezydent RP Andrzej Duda.
Samochód z papieżem Franciszkiem wyruszył kilka minut po 18. Wcześniej wszedł do bazyliki ojców franciszkanów po drugiej stronie ulicy na krótką modlitwę przy relikwiach męczenników peruwiańskich - o. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego oraz na spotkanie z ich rodzinami.
WIDEO: Przejazd kolumny papieskiej ulicą Lipską do Brzegów
Autor: Paulina Szymczewska
Po przybyciu na Campus Misericordiae i objechania sektorów papamobilem, Ojciec Święty przeszedł przez Bramę Miłosierdzia. Franciszkowi towarzyszyło sześciu młodych uczestników - przedstawiciele wszystkich kontynentów. Brama Miłosierdzia symbolizuje Chrystusa Miłosiernego i Jego zbawcze dzieło. Bramę, wybudowaną z drewnianych listew, wieńczy duża kopia obrazu Pana Jezusa Miłosiernego, namalowanego przez Adolfa Hyłę.
Pod ołtarzem umieszczono napis "Jezu, ufam Tobie" w czterech językach. Brama jest ustawiona niedaleko ołtarza głównego na Campus Misericordiae i jest centrum całego placu, na którym zgromadzili się pielgrzymi.
Zbliżenie się do Chrystusa Miłosiernego, do źródła miłosierdzia, jest punktem kulminacyjnym sobotniego czuwania i stanowi cel drogi Światowych Dni Młodzieży - podkreślali organizatorzy.
Czas oczekiwania na Ojca Świętego wypełniła modlitwa, tańce lednickie, śpiewy, prezentacje poszczególnych wspólnot i inne animacje. Jak podkreśla Bolesław Pawica, reżyser wydarzenia, Brama Miłosierdzia, jak i cała scenografia, nie są wyszukane i spektakularne, są minimalistyczne i proste.
Po przybyciu Ojca Świętego rozpocznie się modlitwa, świadectwa, spektakl, na zakończenie odbędzie się koncert ekumeniczny, zostanie odmówiona Koronka do Miłosierdzia i Apel Jasnogórski, odmówiony po łacinie.
Podczas czuwania Najświętszy Sakrament zostanie wystawiony na ołtarzu, zatytułowanym „Światło Pojednania i Pokoju”. Papież Franciszek będzie pierwszym kapłanem, który wykorzysta go do modlitwy i pobłogosławi. Ołtarz został zaprojektowany w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio”.
Ołtarz trafi do Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie, którym opiekują się księża pallotyni.
Źródło: www.pope2016.com