Pięciu pacjentów po amputacji otrzyma w przyszłym roku spersonalizowane protezy nogi

Czytaj dalej
Fot. grzegorz gałasinski
Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Pięciu pacjentów po amputacji otrzyma w przyszłym roku spersonalizowane protezy nogi

Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Pięciu pacjentów po amputacji otrzyma nowe spersonalizowane protezy nóg. To wspólny projekt Politechniki Łódzkiej, oraz konsorcjum w skład którego weszły też: Bionanopark, Pabianicka Fabryka Narzędzi PAFANA S.A. i Uniwersytet Medyczny. Na realizację tego projektu przeznaczono 6 mln zł.

- Tradycyjne protezy nogi przymocowuje się do kikuta kończyny. Na górze znajduje się najczęściej specjalny kielich, który ma ciągły kontakt ze skórą i tkankami miękkimi, które podczas ruchu pacjenta przenoszą spore obciążenia. A to powoduje podrażnienia tych tkanek, dyskomfort użytkownika, a czasem nawet komplikacje zdrowotne - mówi prof. Bogdan Walkowski, kierownik projektu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Liliana Bogusiak-Jóźwiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.