Pierniki z Krzywinia na liście wyrobów tradycyjnych!

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Rajewicz
Andrzej Rajewicz

Pierniki z Krzywinia na liście wyrobów tradycyjnych!

Andrzej Rajewicz

Krzywińskie pierniki w kształcie zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na liście znajdują się 93 produkty regionalne z całej Wielkopolski.

Pierniki mają kształt Św. Mikołaja i w zależności od formy wielkość od 9 do nawet 40 cm. Oblane są pysznym lukrem i smakują znakomicie, o czym wiedzą pokolenia mieszkańców Krzywinia.

Na pomysł, aby pierniki stały się produktem tradycyjnym wpadli członkowie Stowarzyszenia „Gospodarze z pasją”. Działacze organizacji rozpoczęli starania, a pomysł wsparł urząd gminy.

Aby znaleźć się na ministerialnej liście należy spełnić wiele warunków. Certyfikowany produkt musi mieć oryginalna recepturę, ważna jest także jego historia i tradycja. Działacze stowarzyszenia musieli udowodnić, to że pierniki wykonywane w gminie Krzywiń mają oryginalną recepturę. Ważna była także data powstania pierwszych wypieków.

- Trzeba było to wszystko poprzeć dowodami. Potrzebne były relacje od mieszkańców czy informacje z kronik, ale udało się i pod koniec stycznia nasze pierniki znalazły się na oficjalnej Liście Produktów Tradycyjnych

- mówi Bartosz Kobus, zastępca burmistrza Krzywinia.

W dalszej części artykułu dowiesz się, jaka jest historia krzywińskich pierników.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Rajewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.