Pierwsza Komunia od A do Z. Trendy, wyzwania i koszty

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Ksprzak
Małgorzata Oberlan

Pierwsza Komunia od A do Z. Trendy, wyzwania i koszty

Małgorzata Oberlan

Sakramentowi Pierwszej Komunii Świętej towarzyszą dziś uroczystości rodzinne, których materialny wymiar przyprawia o zawrót głowy. Prawie jak wesele? Bywa, że jeszcze huczniej!

A-Alba, nazywana też szatką, to skromny komunijny strój dla dzieci. W zamyśle ukrócić miał rewię mody, szczególnie dziewczęcej. Ceny szatek wahają się między 30 zł (prosta, używana) i 150 zł. Sprytni rodzice i tak jednak wyposażają dziewczęta w sukienki, nierzadko będące miniaturami sukien ślubnych. W nich dziewczynki zadają szyku przed rodziną, na przyjęciu.

C- Czekoladkowy biznes to moda obecna na polskim rynku od niedawna. Producenci słodyczy zwęszyli interes i przed majem zarzucają sklepowe półki komunijnymi bombonierkami. Zawartość jest podobna, ceny przystępne. Na opakowaniach obowiązkowo widnieć muszą wizerunki rozmodlonych dzieci (osobna wersja dziewczęca i chłopięca), w białych strojach. Takie czekoladki najchętniej do prezentu dorzucają wnukom dziadkowie. Ceny: od 7 zł wzwyż.

D- Dar ołtarza - powszechnie stosowany prezent dla parafii, w której dzieci przystępują do sakramentu; wyraz wdzięczności. Rodzice składają się nań najczęściej po 20-50 zł (zależy od liczebności grupy). W uzgodnieniu z rodzicami lub nie - duchowni kupują coś na rzecz parafii, np. kielich mszalny, nowe ornaty dla księży, Niestety, regularnie pojawiają się też narzekania z różnych stron kraju na zbyt wysokie składki na „dar”. Sprzeciw budzą kwoty powyżej 50 zł.

E- Elektronika to od lat jeden z bardziej pożądanych prezentów przez dzieci. W 2019 roku na topie nadal są smartfony, laptopy, konsole do gier. W zależności od modelu ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy zł. Na tegoroczny hit sieci handlowe wypromowały... drony. „Idealny dron na Pierwszą Komunię Świętą do 500 zł, do 1000 zł, do 2000 zł” - tak swoją ofertę reklamuje jedna z sieci. Najtańsze drony mają do 100 metrów zasięgu i podstawowe opcje, kosztujące ok. 5 tys. zł - 5-kilometrowy zasięg i profesjonalny wachlarz możliwości.

Pierwsza Komunia od A do Z. Trendy, wyzwania i koszty
Piotr Krzyżanowski

G- Gastronomia nastawiona tylko na komunijne usługi w maju ma dobre żniwa. Rodziny organizujące przyjęcia w domach (lub ogrodach - bardzo trendy) chętnie korzystają z cateringu. Często rozszerzeniem takiej usługi jest wsparcie kucharza (-y) i kelnera. Przyjęcie w restauracji oznacza wydatek średnio 150-200 zł „od talerzyka”. Jeśli goście proszeni są na coś więcej niż obiad z deserem, stawka rośnie.

K- Koperta - to nieodłączny element komunijnego prezentu. Ile powinno się w niej znaleźć? „Talerzyk” plus coś ponadto - ta weselna zasada obowiązuje również przy okazji Pierwszej Komunii Świętej. „Goły” prezent finansowy wynosi zazwyczaj 300-500 zł. Do większej hojności zobowiązani czują się dziadkowie i rodzice chrzestni. Znakiem czasu jest też finansowy upominek w innej niż gotówkowa formie: przelewu, założonej dziecku lokaty, karty podarunkowej, np. do wybranej galerii handlowej.

L- Listy podarunkowe, identyczne, jak te stosowane przy okazji ślubów, zyskują na popularności. - Po co dziecku nietrafiony prezent? Lepiej niech goście wybiorą coś z zestawu - uważają niektórzy rodzice. I przygotowują listy pożądanych przez dziecko (rodziców?) przedmiotów, dbając o zróżnicowanie kosztów. Listę najczęściej rozsyła się mailem. Goście - kto pierwszy, ten lepszy - bukują pozycje. Potem muszą już tylko zobowiązanie zrealizować...

M- Menu przyjęcia pierwszokomu-nijnego od lat ma żelazne pozycje. Mody modami (o nich zaraz), ale większość gospodarzy dba o to, by gości nakarmić obiadem i „słodkim”. Ile to kosztuje? Restauracja w Ząbkach pod Warszawą oferuje przyjęcie komunijne w cenie 165 zł od osoby. W cenie rosół z makaronem, medaliony z polędwiczek wieprzowych z pieczonymi ziemniakami i bukietem warzyw, a na deser - szarlotka z bitą śmietaną. Do tego przystawki: śledzie, roladki schabowe, tortilla, sałaty, pieczywo, masła smakowe. To dość typowy w 2019 r. zestaw, dostosowany do polskich gustów. Trendy natomiast jest zadbanie o gości niejedzących: mięsa, czegokolwiek pochodzenia zwierzęcego, glutenu, laktozy. Modne jest też przyjęcie z dodatkowymi atrakcjami, np. jeden z fortów w Toruniu oferuje nie tylko komunijne obiady, ale też zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem w mundurze (100 zł), podchody dla dzieci (120 zł), ognisko (100 zł).

O- Ofiara „na tacę” z okazji Pierwszej Komunii Świętej różni się od tej powszedniej. W złym tonie jest bilon. Ofiara powinna szeleścić i zaczynać się od 20 zł. Komunijni goście zazwyczaj są na to przygotowani, identycznie jak w przypadku nabożeństw towarzyszących innym sakramentom świętym, np. ślubom czy chrzcinom.

Pierwsza Komunia od A do Z. Trendy, wyzwania i koszty
Sławomir Kowalski

P- Przystrojenie kościoła to kolejny tradycyjny element na liście kosztów. Wiele w tej mierze zależy od fantazji rodziców (ta potrafi zaskoczyć!), ale też ich ofiarności, bo zdarzają się urodzeni organizatorzy czy zawodowi plastycy bądź floryści, którzy biorą na siebie ciężar zadania. Najczęściej usłyszeć można o standardowej składce „na kwiaty” w wysokości 20-30 zł. Pod tym hasłem mogą kryć się też wydatki na dodatkowe świece i inne elementy dekoracyjne. Do wystroju kościoła, jak w przypadku ślubów, przywiązuje się coraz większą wagę. Ukwiecony powinien być już nie tylko ołtarz główny, ale i te boczne oraz nawa.

R-Rzęs przedłużanie, paznokci żelowanie, włosów prostowanie, kreatynowanie, a nawet farbowanie - tak, tak! Te wszystkie usługi fryzjerskie i kosmetyczne potrafią zamawiać rodzice dla dzieci (w 99,9 proc. dla dziewczynek), przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. Znakiem naszych czasów jest też chęć uwiecznienia tego idealnego wygląda dziecka na zdjęciach, filmie, transmisji na żywo w Internecie. „Usługę polegająca na tworzeniu fryzur i upięć dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej” znaleźć można w ofercie wielu salonów. Koszty? Nie różnią się specjalnie od usług dla dorosłych. Stawki za niewyszukane upięcie startują od 100 zł. Dodanie żywych kwiatów czy modnych w 2019 r. sztucznych pereł podnosi cenę.

T- Tort pierwszokomuni-jny - żelazny punkt programu każdego przyjęcia. Szanujące się cukiernie mają w ofercie takie w kształcie Pisma Świętego, hostii czy po prostu z figurkami aniołków. Restauracje organizujące przyjęcia najczęściej tortów nie proponują, proszą o dostarczenie własnych. Niektóre cukiernie przechodzą same siebie, proponując torty: w kształcie biblii, z pięknymi kielichami i napisami IHS, wypieki różowe, błękitne i białe, dekorowane hostiami i napisami z czekolady typu „Serce moje, duszę moją, Panie Jezu weź”. Zazwyczaj kilogram tortu kosztuje 60-110 zł.

W- Wódka to trunek już od dawna źle widziany na przyjęciach. Choć duchowni od lat apelują o całkowitą abstynencję ze względu na dzieci, obiady w restauracjach najczęściej podlewane są winem. W warunkach domowych zdarzają się mocniejsze trunki, ale przyjęło się, że o ile wódka pasuje do wesela, to przy komunijnej okazji na stół się jej nie stawia.

Z- Zdjęciowe sesje komunijne to temat rzeka. W tym roku znaleźliśmy np. oferty „sesji w rzepaku” i „sesji w skansenie”. Widać, że na topie jest powrót do natury. Ceny tzw. sesji dziecięcych niewiele tylko odbiegają od tych oferowanych dorosłym. W zależności od miasta i województwa fotografowie oferują swe usługi średnio za 250 (10 ujęć) - 600 (100 ujęć), choć górna granica tak naprawdę nie istnieje. Fotografie otrzymuje się na płycie DVD. Sesje, uwaga!, potrafią trwać nawet trzy godziny. Taki czas określają wykonawcy przy zleceniu 100 ujęć.

Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.