Pierwszy etap rewitalizacji Starego rynku dobiega końca
W listopadzie zakończy się pierwszy etap rewitalizacji płyty Starego Rynku. Zmieni się nie tylko jego nawierzchnia ale i kolorystyka, którą podkreślać będzie światło. Miasto ogłosiło konkurs na projekt małej architektury (ławek i kwietników), które staną na płycie Starego Rynku
Trwa rewitalizacja płyty Starego Rynku. Właśnie rozpoczęło się układanie płyt granitowych, które zaznaczą obecność dawnego ratusza. Kończą się też prace instalacyjne związane z siecią ciepłowniczą w południowej części rynku.
Znalezione na rynku
- W tej chwili rewitalizujemy płytę Starego Rynku, wartość całej inwestycji wynosi ponad 14 milionów złotych – przypomniał Maciej Gust, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy otwierając wczorajszą konferencję prasową. Realizacja tego projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej.
Do tej pory zostały wykonane roboty rozbiórkowe i ziemne, przeniesiono też pomnik Walki i Męczeństwa. Wmurowano akt erekcyjny i przeprowadzono badania archeologiczne. W trakcie prac natrafiono na fundamenty wież kościelnych oraz fragmenty budynków sąsiadujących z kościołem. Odsłonięto drewniany, osiemnastowieczny wodociąg, którego fragmenty zostały przekazane bydgoskiemu muzeum. Pod płytą rynku był również kolektor deszczowy zbudowany na początku XX wieku opatrzony pieczęciami niemieckimi - jego fragmenty również przekazano do muzeum. Przypadkiem natrafiono na studzienkę, która pierwotnie zasilała fontannę.
Z dalszej części materiału dowiesz się:
- jakie prace zostaną wykonane w kolejnych fazach rewitalizacji
- dlaczego na Starym Rynku pojawi się nowe oświetlenie
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień