Plaża na kieleckim rynku areną wielkich emocji
Festiwal Sportów Plażowych, który rozpoczął się 17 sierpnia, a zakończy w najbliższą niedzielę, okazał się strzałem w dziesiątkę. Dobra pogoda i masa atrakcji sprawiły, że arenę zlokalizowaną na kieleckim Rynku odwiedziły tłumy mieszkańców. Szczególnym powodzeniem cieszyły się wydarzenia z udziałem gwiazd polskiego sportu.

Tak było między innymi przed tygodniem. W Charytatywnym Meczu Gwiazd w siatkówkę plażową wzięli udział prezydent Kielc Bogdan Wenta - były piłkarz ręczny i trener, Paweł Zagumny - były siatkarz, ambasador festiwalu oraz Sławomir Szmal - były szczypiornista, obecnie trener. Wśród grających nie zabrakło także aktualnych gwiazd siatkówki plażowej - Michała Kądzioły oraz Marcina Ociepskiego.
Kielecka publiczność nie zawiodła. Nie dość, że mocno kibicowała zarówno drużynie „Trenera”, czyli Bogdana Wenty, jak i „Bramkarza”, czyli Sławomira Szmala, to nie szczędziła datków do puszek. Pieniądze zgromadzone podczas licytacji przeznaczone zostały na ratowanie życia Olafa.
- Dziękuję wszystkim, którzy razem z nami byli tutaj i oddali się wspólnej zabawie. Świetna atmosfera na boisku i trybunach, znane osobistości, a przede wszystkim wspaniała widownia – to było prawdziwe święto sportu - podsumował prezydent Kielc. – Cieszę się, że cała dwutygodniowa inicjatywa spotkała się z tak pozytywnym odbiorem kielczan.
W ramach festiwalu odbyły się zmagania w beach soccer mężczyzn oraz siatkówkę plażową kobiet i mężczyzn. W najbliższą sobotę i niedzielę będziemy świadkami zmagań w piłkę ręczną (rozgrywanych w ramach eliminacji do Mistrzostw Polski 2020). W programie, obok weekendowych meczów drużyn seniorskich, znalazły się jednak także m.in. rozgrywki dla dzieci i młodzieży. W pobliżu powstała też strefa dla najmłodszych. Nie zabrakło również innych inicjatyw – zajęć tanecznych (bachata, salsa, zumba) czy fitness dla mieszkańców Kielc.
Do przyłączenia się do profesjonalnych tancerzy nie trzeba było nikogo namawiać. Na kieleckiej plaży pląsało wiele par. - My jesteśmy totalnymi amatorami, więc bawimy się sami dla siebie. I próbujemy rozruszać to miasto - mówił kielczanin, Krzysztof Wychowaniec. – Takie eventy są super, bo wiele osób widzi co się dzieje i może się przyłączyć. Powinno być więcej takich imprez - podkreśliła Alina Dudek.
Festiwal Sportów Plażowych organizowany jest przez Międzynarodowe Centrum Sportów Plażowych przy współpracy z Miastem Kielce.
Budżet Obywatelski - kielczanie dopisali

Bardzo duża ilość projektów wpłynęła do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok - aż 117 wniosków. Dla porównania, w ubiegłym roku zgłoszono znacznie mniej, bo 58 projektów, a dwa lata temu - tylko 48./b]
- To pokazuje, jak wielką świadomość w zakresie budżetu obywatelskiego posiadają już mieszkańcy Kielc. Żadną przeszkodą nie okazało się również to, że składanie wniosków następowało w okresie wakacyjnym. Przeciwnie, niewykluczone, że właśnie dzięki temu mieszkańcy mieli więcej czasu na przygotowanie ciekawej koncepcji i złożenie projektu – mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.
W tym roku podwyższoną kwotę łączną KBO do 7 mln zł. Nowością było także wprowadzenie kategorii projektów nieinwestycyjnych, dzięki czemu kielczanie mogli składać wnioski związane m.in. z aktywnością kulturalną, sportową czy społeczną. Spotkało się to z pozytywnym przyjęciem mieszkańców, bo takich wniosków złożono 36, czyli blisko aż jedną trzecią całości.
Obecnie wnioski są analizowane przez merytoryczne wydziały i jednostki organizacyjne miasta. Ich pełną listę można znaleźć na stronie internetowej bo.kielce.eu. 30 września opublikowana zostanie lista zweryfikowanych pomysłów. Na odwołanie się od decyzji pomysłodawcy będą mieli trzy dni. Listę projektów dopuszczonych do głosowania poznamy 8 października. Głosowanie zakończy się 23 października.
Poznaj Kielce z aplikacją

[b]Do użytku mieszkańców miasta i turystów odwiedzających Kielce, oddano nową aplikację turystyczną Footsteps, która pozwala na jak najlepsze poznanie naszego miasta, a także stanowi swoisty informator miejski.
Aplikacja mobilna oparta jest na 2 filarach. Pierwszym z nich jest personalizacja. Użytkownik po uruchomieniu aplikacji wybiera swoje zainteresowania poprzez określenie własnej osobowości, a tych do wyboru ma 10 (Turysta, Smakosz, Imprezowicz, Głowa rodziny, Hipster, Historyk, Celebryta, Miłośnik sztuki, Biznesmen i Sportowiec).
Na podstawie dokonanego wyboru otrzymuje on gotową trasę zwiedzania dopasowaną do wybranych preferencji. Użytkownik nie poświęca minuty na przygotowanie się do zwiedzania, a jednocześnie, dzięki dobraniu odpowiedniej ścieżki, czerpie ze spaceru więcej przyjemności.
Po wybraniu trasy pojawia się interaktywna mapa Kielc z punktami zwiedzania i znacznikiem lokalizacji. Po dojściu do atrakcji otrzymujemy powiadomienie i opis miejsca wzbogacony o zdjęcia, filmy czy odnośniki do stron internetowych atrakcji. W każdej chwili możemy też przerwać zwiedzanie i zrobić sobie przerwę np. na posiłek, a aplikacja podpowie nam, gdzie znajdują się najbliższe restauracje.
- Aplikacja funkcjonuje już w wielu miastach Polski, m.in. w Gdańsku, Wrocławiu czy Łodzi. Użytkownicy znają i cenią ten produkt, dzięki czemu dotrzemy do dużego grona turystów. Jednocześnie będziemy promować aplikację we wszystkich kieleckich instytucjach kulturalnych i turystycznych - podkreśla Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc.
Wszystkie trasy zostały opracowane przez profesjonalny zespół, dzięki czemu są one ciekawe, mają wysoką jakość i wartość merytoryczną. Korzystając z aplikacji mamy informator miejski i przewodnik w jednym miejscu - własnym telefonie. Link do pobrania aplikacji można znaleźć na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Kielce.
Kolejne dyżury dla mieszkańców
Z uwagi na duże zainteresowanie dyżurami Prezydenta Miasta Kielce oraz jego zastępców, zgodnie z propozycją Prezydenta Bogdana Wenty, wprowadzone zostały dyżury dyrektorów jednostek organizacyjnych miasta.
Do dyspozycji mieszkańców pozostają m.in. szefowie Miejskiego Zarządu Budynków, Miejskiego Zarządu Dróg, Zarządu Transportu Miejskiego, Miejskiego Urzędu Pracy czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Spotkania będą możliwe po uprzednim uzgodnieniu terminu przyjęcia w sekretariatach poszczególnych jednostek.
- Prezydent Bogdan Wenta, obserwując duże zainteresowanie dyżurami oraz wsłuchując się w potrzeby mieszkańców wynikające z indywidualnych rozmów, uznał, że należy rozszerzyć krąg osób dostępnych w ramach dyżurów o dyrektorów jednostek organizacyjnych miasta. Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z możliwości spotkania i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, pomysłami, ale także uwagami. Kontakt bezpośredni jest dla nas bardzo istotny i cenny, bo pozwala dobrze zrozumieć potrzeby mieszkańców i umożliwia sprawną reakcję - tłumaczy Tomasz Porębski, rzecznik prasowy Prezydenta Kielc.
Wykaz jednostek wraz z informacjami o terminach dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Kielce.
Wodospad hitem Kadzielni

Kielcom przybyła nowa atrakcja turystyczna. Jest nią wodospad na Kadzielni zasilany wodą pompowaną ze znajdującego się poniżej jeziorka. Woda wypływa ze skalnej ściany od strony ulicy Pakosz. Punkt widokowy, wybudowany nieopodal w ubiegłym roku, to znakomite miejsce do wsłuchania się w szum wody oraz zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć.
Wodospad uruchomiono w ramach projektu unijnego. Dzięki niemu wybudowano też ścieżkę pieszo-rowerową, ustawiono tablice informacyjne oraz kosze na śmieci.
Wodospad jest czynny w godzinach 8-20, ale w miarę skracania się dnia woda będzie wyłączana wcześniej. Będzie działał do jesieni.
Co dalej z Obicami?

O tym, jak uatrakcyjnić tereny w Obicach oraz o kolejnych etapach współpracy rozmawiali w kieleckim ratuszu Bogdan Wenta, prezydent Kielc wraz ze swoimi współpracownikami, a także Marian Buras, burmistrz Morawicy oraz Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika.
Kielce są właścicielami około 600 hektarów w Obicach, usytuowanych na granicy obu wymienionych wyżej gmin. – To jest bardzo cenny teren inwestycyjny, dlatego od kilku miesięcy prowadzimy wspólne rozmowy w celu wypracowania najlepszych rozwiązań – tłumaczy prezydent Wenta.
Jednocześnie miejscy urzędnicy od dłuższego czasu pracują także nad uporządkowaniem kwestii prawnych i finansowych gruntów. To element niezbędny do przeprowadzenia kolejnych działań, pozwalających na inwestycyjne i korzystne dla miasta wykorzystanie terenów w Obicach.
Kadzielnia zdominowała telewizyjną „Dwójkę”


Widownia w Amfiteatrze Kadzielnia wypełniona po brzegi, wesoła, roztańczona i rozśpiewana publiczność, na scenie przeboje disco i dance, a przed telewizorami kilka milionów widzów. Tak jednym zdaniem można podsumować Festiwal Muzyki Tanecznej - określany przez wielu „najlepszą imprezą muzyczną tych wakacji”.
O miano Tanecznego Przeboju Roku 2019 zmagali się najpopularniejsi twórcy polskiej muzyki disco: Weekend, Boys, Bayer Full, After Party czy ubiegłoroczny zwycięzca - Zenon Martyniuk i zespół Akcent. Zaprezentowali się także: Andre, Łobuzy, Top Girls, Extazy, Mejk, Kordian, MiG oraz Classic. Artyści nie szczędzili energii, a publiczność dosłownie szalała.
W trakcie Festiwalu wystąpiła też wizytówka artystyczna stolicy regionu świętokrzyskiego - Kielecki Teatr Tańca. Tuż przed ogłoszeniem werdyktu widzów na scenie pojawili się liderzy świętującego 35-lecie działalności artystycznej zespołu Bayer Full oraz obchodzącego 30-lecie - zespołu Boys.
Tanecznym Przebojem Roku 2019 został utwór „Przez twe oczy zielone” w wykonaniu Zenona Martyniuka i Zespołu Akcent, który obronił zdobyty w ubiegłym roku tytuł.
Drugiego dnia festiwalu, podczas „Szalonej domówki Marka Sierockiego”, na scenie zaprezentowały się polskie i światowe gwiazdy muzyki dance. Choreografię otwierającą koncert przygotował Kielecki Teatr Tańca. Limahl zaśpiewał swój przebój „Neverending Story”. Wystąpili: Francesco Napoli, Shaun Baker czy Danzel.
Podobnie jak pierwszego dnia, koncert był transmitowany przez telewizyjną „Dwójkę”. Producentem wydarzenia i podmiotem odpowiedzialnym za kształt artystyczny festiwalu była Telewizja Polska, a Miasto Kielce było Partnerem Strategicznym.
Warto dodać, że w ten wyjątkowy weekend Kielce gościły na antenie TVP2 aż trzy razy z rzędu, bo jeszcze w piątek wyemitowano premierowo zapis koncertu „Alleluja, czyli Happy Day”, który również odbył się na kieleckiej Kadzielni. Według informacji medialnych, każdy z festiwalowych koncertów oglądało około 2,7 mln widzów.
Farma fotowoltaiczna w ciepłowni miejskiej
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oficjalnie zainaugurowało funkcjonowanie farmy fotowoltaicznej wybudowanej na potrzeby ciepłowni miejskiej przy ul. Hauke - Bosaka.
Farma w okresie letnim zapotrzebowanie urządzeń elektrycznych ciepłowni. Spowoduje tym samym zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z tradycyjnych nośników, stabilizując koszty produkcji ciepła dla mieszkańców osiedli Barwinek, Kochanowskiego i Ściegiennego.
- Jest to dobry kierunek dla dużych miast, bo oprócz wymiernych korzyści ekonomicznych, ma bardzo duże znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego - podkreślił Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
Porozumienie dla rozwoju Kielc

Władze Miasta Kielce oraz Województwa Świętokrzyskiego podpisały umowę notarialną, dzięki której możliwe będzie wybudowanie siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia przy ul. Langiewicza i nowej siedziby Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii przy Alei Solidarności.
Dzięki tej transakcji możliwe będzie pozyskanie ostatniej brakującej działki przy ul. Wrzosowej, która jeszcze należy do NFZ, a stanowić będzie wkład miasta Kielce do projektu budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Zmianę na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zaakceptowali również kieleccy radni.
Łącznie pod budowę kampusu laboratoriów GUM Miasto Kielce przekazuje ponad 13 ha gruntów przy ul. Wrzosowej. Jednocześnie w ostatnich dniach Główny Urząd Miar w Warszawie złożył już do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na budowę pierwszego etapu kompleksu laboratoriów. Szacunkowa wartość tej części przedsięwzięcia wynosi ok. 150 mln zł, a budowa ruszy w przyszłym roku.
Otwarto kompleks boisk sportowych przy „Elektryku”

Kompleks boisk sportowych wraz z siłownią zewnętrzną i strefą street workout powstał przy Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach. To jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2018 w ramach zadań dużych. Głosowało na niego 9250 mieszkańców Kielc.
Realizacja projektu kosztowała ponad 1 mln 600 tys. zł. Została sfinansowana ze środków Gminy Kielce w ramach budżetu obywatelskiego.
- Świetny obiekt. Mamy trzy duże boiska, strefę do treningu siłowego na różnych poziomach. A wykorzystane tu materiały zapewniają bezpieczne użytkowanie. Możemy się tylko cieszyć, że Budżet Obywatelski daje możliwość realizacji takich inwestycji - podkreślił prezydent Kielc, Bogdan Wenta.
Wystawa, która robi wrażenie

W Centrum Geoedukacji można zwiedzać już zmodernizowaną stałą ekspozycję. Wystawa robi wrażenie i jest doskonałym elementem ukazującym atrakcje geologiczne nie tylko samego miasta, ale i okolicznych gmin.
Została zaprojektowana, by oddziaływać na emocje, jako futurystyczna stacja badawcza „Chronos”, na pokładzie której można przenieść się na obszar Gór Świętokrzyskich sprzed milionów lat.
Wszystko zaczyna się od tunelu czasu, gdzie prezentowane są organizmy charakterystyczne dla wcześniejszych okresów geologicznych (kambr, ordowik i sylur). W trakcie wędrówki dzięki multimedialnym prezentacjom i dioramom można obejrzeć niesamowite morskie scenerie, poeksperymentować z procesami geologicznymi w geolaboratorium czy odbyć niezwykłą wirtualną podróż w czasie na pokładzie kapsuły badawczej.
Uwagę przykuwają dioramy z modelami zwierząt kopalnych, z tłem środowisk morskich z dawnych okresów geologicznych. Specjalne peryskopy pokazują środowisko lądowe na początku dewonu. Ciekawa jest interaktywna animacja z rybą pancerną, a całość dopełniają dźwięki charakterystyczne dla środowiska sprzed wielu milionów lat.
Zmodernizowana została także kapsuła czasu, w której obejrzeć można nowy film obrazujący dzieje Ziemi. Jest też grota i jaskinia, w której w formie multimedialnej prezentuje zjawiska krasowe. Na przedłużeniu dachu budynku powstał Geologiczny Ogród Doświadczeń, miejsce w którym poprzez zabawę możemy poznać różne aspekty geologii.
Stację badawczą „Chronos” oraz Geologiczny Ogród Doświadczeń można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 9 do 17, a w soboty i niedziele od 11 do 17.
Marsjański autobus krąży po Kielcach

Pierwszy w Polsce marsjański autobus edukacyjny ruszył na ulice Kielc. Promuje międzynarodowe zawody robotów marsjańskich European Rover Challenge, które odbywać się będą w naszym mieście od 13 do 15 września.
Do przejażdżki inaugurującej trasę kosmicznego pojazdu uprawniał specjalny bilet, kasowany we współpracy z łazikiem marsjańskim. Autobus zarówno w środku, jak i na zewnątrz zdominowały kolory charakterystyczne dla Czerwonej Planety. Dzięki różnym ciekawostkom podróżujący będą mogli nie tylko lepiej poznać Marsa, ale też dowiedzieć się m.in., jakie polskie instrumenty są już obecne w marsjańskich misjach.
Na przejażdżkę Marsobusem można wybrać się aż do 13 września, a więc do rozpoczęcia finału międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich, które odbędą się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Teren kampusu zostanie przygotowany tak, aby odwzorować warunki panujące na obcej planecie.
European Rover Challenge to największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno -kosmiczne. Biorą w nim udział zespoły, które przy pomocy zaprojektowanych i skonstruowanych przez siebie urządzeń wykonują analogiczne zadania do tych realizowanych przez misje bezzałogowe na innych planetach. W zawodach rywalizuje 400 osób pochodzących z 5 kontynentów.
Wydarzenie będzie gratką dla miłośników kosmosu, pasjonatów nowych technologii, studentów i młodzieży, przedstawicieli świata nauki i biznesu. Na odwiedzających zawody czekać będzie pełna atrakcji Strefa pokazów naukowo-Technicznych oraz towarzyszące im warsztaty i prelekcje. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.
Młodzi kielczanie z wizytą w ratuszu

Czy uczył w szkole? Czy lubi swoją pracę? Czy może zakazać palenia papierosów? - na te i inne pytania odpowiadał prezydent Kielc podczas spotkania z dziećmi w ratuszu. Bogdana Wentę odwiedzili młodzi uczniowie z Kolegium Szkół Prywatnych w Kielcach, którzy podczas wakacji uczestniczą w zajęciach pod hasłem „Poznajemy nasze miasto”.
W ramach projektu młodzi kielczanie odwiedzili także Klasztor na Karczówce oraz wzięli udział w warsztatach na Wzgórzu Zamkowym.