PO bije się w piersi i obiecuje Polakom [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Tomasz Rozwadowskit.rozwadowski@prasa.gda.pl

PO bije się w piersi i obiecuje Polakom [wideo]

Tomasz Rozwadowskit.rozwadowski@prasa.gda.pl

Największa partia opozycyjna przeciw CBA, IPN oraz politycznie motywowanym śledczym.

Niemal 2 tys. delegatów wzięło udział w ogólnopolskiej Konwencji Platformy Obywatelskiej w Gdańsku.

Głównym owocem spotkania był przyjęty przez zebranych dokument programowy Polska Obywatelska 2.0, który ma pomóc PO w odzyskaniu władzy. Ale ważny był także polityczny gest, jakim było zaproszenie na konwencję Lecha Wałęsy.

Lech Wałęsa podkreślał, że obecnie odsunięcie od władzy rządu PiS wydaje się podobnie trudne, jak wydawało się zbudowanie systemu demokratycznego i gospodarki rynkowej w spustoszonej gospodarczo Polsce po 1989 r. Skarcił PO za to, że przed rokiem przegrała wybory na swoje własne życzenie, ale wezwał też partię Schetyny do wyciągnięcia wniosków z własnych błędów i walki o powrót pełnej demokracji w naszym kraju. - Demokracja to walka o pierwszeństwo, tylko w żelaznych ramach prawa - powiedział między innymi. - Zreformujcie prawo tak, by karać za nieuczciwą walkę polityczną!


Wideo: W Gdańsku odbyła się konwencja Platformy Obywatelskiej. L. Wałęsa gościem specjalnym

źródło: TVN24/x-news

Z kolei Grzegorz Schetyna zaczął swoje przemówienie od pokreślenia, że najważniejszymi wartościami PO są obywatelskość, praworządność i odwaga, po czym zapowiedział, że po ponownym dojściu do władzy jego partia zlikwiduje instytucje najbardziej zaangażowane w budowę państwa PiS - Instytut Pamięci Narodowej, Centralne Biuro Antykorupcyjne - oraz utrudni powoływanie politycznie motywowanych komisji śledczych Sejmu. Zadeklarował również rozliczenie działalności politycznej Antoniego Macierewicza, wpisanie do konstytucji tzw. kompromisu aborcyjnego oraz przekazanie samorządom całości wpływów z PIT oraz części wpływów z VAT. Zapowiedział także, że Program „500 +” będzie rozciągnięty na wszystkie dzieci, zwłaszcza te wychowywane przez samotne matki. Obiecał nową politykę senioralną opartą na zasadzie spójności społecznej. Przeprosił nawet za błędy i zaniechania PO w latach, gdy pełniła władzę.

Po Schetynie wystąpili pierwszoplanowi politycy PO i przedstawili poszczególne obszary tematyczne nowego programu. Czy Platforma Obywatelska wygra z tym programem wybory w 2019 r.? Na razie można powiedzieć, że potrafiła przekonująco pokazać, w czym różni się od Prawa i Sprawiedliwości.

Autor: Tomasz Rozwadowski

Tomasz Rozwadowskit.rozwadowski@prasa.gda.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.