Grażyna Tomala-Tylman

Po co hoduje się długi dzieci

Po co hoduje się długi dzieci
Grażyna Tomala-Tylman

W Polsce nawet ośmiolatki mogą trafić na listę dłużników. Choć wydaje się to kuriozalne, właśnie tyle lat mają najmłodsze osoby wpisane do rejestru.

Po co hoduje się długi dzieci

Na szczęście poważne wątpliwości, czy działanie takie jest zgodne z prawem mają eks-perci z Ministerstwa Rozwoju, według których wpisywanie dzieci na listę dłużników jest sprzeczne co najmniej z dwiema ustawami, bo osoba poniżej 13. roku życia nie ponosi odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę. Ale oprócz wątpliwości prawnych rodzą się też inne pytania: komu zależy na tym, żeby hodować odsetki od dziecięcych długów? Dlaczego nie pomaga się w rozwiązaniu problemu, zanim dłużnik skończy 18 lat i będzie miał na karku komornika? Tymczasem wystarczy informować rodziców o mandacie dziecka i będzie po sprawie. Pewnie każdy, niezależnie od zasobności portfela, uregulowałby taki dług. A że przy okazji po swojemu wyciągnąłby konsekwencje, to już zupełnie inna historia.

Grażyna Tomala-Tylman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.